Kultūra

2017.03.21 14:06

Lietuvoje koncertuos vienas žymiausių Vakarų Afrikos muzikos meistrų

LRT.lt2017.03.21 14:06

Lietuvoje koncertuosiantis Bassekou Kouyate iš Malio yra vienas žymiausių šiuolaikinių Vakarų Afrikos ngoni instrumento meistrų. Šis dviems „Grammy“ apdovanojimams nominuotas ngoni ambasadorius ir Afrikos muzikos vizionierius yra užkariavęs klausytojų simpatijas visame pasaulyje, rašoma pranešime spaudai. 

Atgaivinęs vieną seniausių instrumentų, jis nutiesė tiltą tarp savo protėvių ir XXI amžiaus muzikos, apjungdamas bliuzą, rokenrolą, džiazą bei tradicinį Malio skambesį.

B. Kouyate muzikos revoliucionieriaus ir modernisto vardą užsitarnavo už savo sukurtą naują ngoni – tradicinės liutnios, tolimo bandžos protėvio ir vieno seniausių styginių instrumentų Afrikoje – vaidmenį. Atlikėjas šiam instrumentui pridėjo stygų, atrado naujus grojimo metodus ir eksperimentuodamas su garso efektais jį išpopuliarino – dėl to dabar galima šį instrumentą girdėti daugybės Malio grupių sudėtyje.

B. Kouyate rankose šis iš pažiūros ribotų galimybių instrumentas įgijo platesnį melodijų asortimentą ir universalumą, apimantį Vakarų muzikos stilius, taip užsitikrinęs elektrinio bliuzo, roko skambesio ngoni autoriaus, virtuozo ir inovatoriaus statusą. Pasak paties atlikėjo, „ngoni tonacija padėjo pagrindą bliuzui ir džiazui, nes šie žanrai atsirado prieš 100 m., o ngoni tokią pačią harmoniją ir skambesį turi 700 m.“

B. Kouyate apdovanojimai ir projektai tik patvirtina jo talentą. Projekte „Symmetric trio“ grojo kartu su neeiliniu atlikėju Toumani Diabate (kora) ir Keletigui Diabate (balafonas), dalyvavo Taj Mahal ir Toumani Diabate projekte „Kulujan“, buvo tarp pagrindinių muzikantų Ali Farka Toure albume „Savane“, laimėjusiame „Grammy“ apdovanojimą. 

Po garsaus debiutinio „Segu Blue“ (2007 m.), laimėjusio „BBC Radio 3“ „Awards for World Music“ metų albumo bei metų Afrikos atlikėjo kategorijose, ir „Grammy“ nominuoto įrašo „I Speak Fula“ (2009 m.) B. Kouyate pasirodė kaip vienas svarbiausių muzikantų projekte „AfroCubism“. 

Jis koncertavo kartu su seru Paulu McCartney, Johnu Paulu Jonesu, Damonu Albarnu, Bonnie Raitt, Bono, Carlosu Santana, Jacksonu Brownu, Bela Fleck, dalyvavo daugybėje kitų naujausių „Africa Express“ renginių bei sulaukė pagyrų iš tokių muzikos ikonų kaip Ericu Claptonu.

„B. Kouyate talentas ir aistra tradicinei Vakarų Afrikos muzikai iškovojo jam vietą tarp aukščiausio lygio atlikėjų. Todėl Lietuvai turėtų būti garbė, kad tokio lygio ir tiek apdovanojimų pelnęs atlikėjas sutiko koncertuoti mūsų šalyje. Mums prireikė daugiau nei trejų metų, kol suderinome koncertą“ – pranešime spaudai rašo renginio organizatoriai „GM Gyvai“. 

B. Kouyate Lietuvoje pasirodys su savo grupe „Ngoni Ba“ – kvartetu, sudarytu iš įvairaus dydžio ir tonacijų ngoni instrumentų. Šioje grupėje kartu pasirodo atlikėjo žmona Amy Sacko, puiki griot dainininkė, praminta „Malio Tina Turner“, bei sūnūs Madou ir Mustafa Kouyate. 

„Ngoni Ba“, dalyvaudami šimtuose koncertų per metus įkvėpė viso pasaulio auditorijas: „Glastonbury“, „Roskilde“, „Fuji Rock Festival“, „North Sea Jazz Festival“, WOMAD ir „Latitude“ festivalių bei žymiausių salių lankytojus („Carnegie Hall“, Niujorkas, „The Royal Albert Hall, Londonas).  Negailėdami liaupsių BBC „Ngoni Ba“ pavadino „Geriausia rokenrolo grupe pasaulyje“. 

Video iš „The Royal Albert Hall“ BBC apdovanojimų vakaro

B. Kouyate kelionė įrodo, kad jis yra vienas novatoriškiausių bei įdomiausių Afrikos muzikos atstovų. Atlikėjas, nepabūgęs laužyti tradicijų savo pasirodymais ir idėjomis, praplėtė gimtosios muzikos paveldo ribas. Net senieji griot, ngoni tradicijų globėjai, sveikina B. Kouyate už tai, kad atkreipė žmonių dėmesį į šią jau pradėjusią nykti muziką. 

Su neeiliniu atlikėju ir vienu seniausių Afrikoso instrumentų susipažinti galima bus jau kovo 28 d. Kaune, „Renginių Oazėje“ ir kovo 29 d. Vilniuje, Keistuolių teatre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.