Naujienų srautas

Kultūra2017.03.13 23:55

Europos kultūros sostinė Orhusas ragina pereiti prie pažangaus mąstymo

Šiaurinėje Danijos dalyje esantis Orhuso uostamiestis nėra didelis miestas, todėl dažnai nepakankamai įvertinamas. 300 tūkst. gyventojų turintis miestas – antras pagal dydį šalyje po sostinės Kopenhagos. Šiais metais Orhusas gavo ypatingą statusą. Jis buvo paskelbtas 2017-ųjų Europos kultūros sostine. Visus metus šiame mieste vyks įvairūs kultūros renginiai, kuriuos vienys bendras šūkis – „Permąstykime“.

„Mūsų moto tarsi verčia keisti požiūrį, pereiti prie pažangaus mąstymo. Mes norime, kad žmonės ateityje galvotų ir elgtųsi protingiau nei šiandien. Mes norime, kad tai atsispindėtų kultūroje. Mes mąstome kaip menininkai, bet prašome, kad ir žmonės daugiau galvotų apie tai, kaip jie gyvena, ką valgo, kaip dirba drauge, kad gyventų tausodami gamtą. Permąstymo reikia visose srityse“, – renginio idėją pristato „Aarhus 2017“ direktorė Rebecca Matthews.

Orhusas – tūkstančio metų istoriją turintis miestas, tačiau jo gyventojai – jauni žmonės. Vidutinis amžius – 38-eri metai. Tai jauniausias Danijos miestas – čia gyvena per 45 tūkst. studentų.

Orhusas – gimtasis muzikanto Eriko Jakobseno miestas. Čia jis mokėsi, o dabar muzikuoja.

„Jaunam šis mietas labai tinka. Visi atviri, draugiški, vyksta daug gerų vakarėlių, daug geros muzikos“, – apie Orhusą kalba E. Jakobsenas.

Prieš kelerius metus savo gimtajam miestui E. Jakobsenas skyrė dainą.

„Norėjau, kad Orhusas atsirastų pasaulio žemėlapyje, išgarsėtų visame pasaulyje. Todėl sukūriau kaip įmanoma labiau tarptautinį kūrinį, bet vis tiek daniškai“, – sako muzikantas.

Jo daina neliko nepastebėta ir miesto valdžia labai greitai ją pavertė Kultūros sostinės himnu. Tai visoje Danijoje išgarsino ir patį atlikėją bei čia vykstantį muzikinį gyvenimą.

„Vienas iš miesto strategijos tikslų – orientuotis į muziką. Aš pats kiek galėdamas stengiuosi prie to prisidėti“, – tikina E. Jacobsenas.

[citata]

Dar vienas Orhuso traukos centras – meno muziejus „ARoS“. Jo eksterjerą puošia danų ir islandų tautybės menininko Olafuro Eliassono šviesų instaliacija „Vaivorykštės panorama“.

„ARoS“ meno muziejuje eksponuojami šiuolaikinio meno kūriniai. Čia lengva užsikrėsti „priklausomybe“ nuo meno. Per metus muziejus sulaukia per 800 tūkst. lankytojų. Meno scenoje Orhusas dabar nė kiek nenusileidžia Kopenhagai.

„Meno pasaulis Orhuse auga ir plečiasi. Čia atsiranda vis daugiau meno galerijų, vis daugiau menininkų savo kūrinius eksponuoja čia, o ne Kopenhagoje ar Berlyne. Mieste juntama ta energija ir kūrybiškumas“, – džiaugiasi muziejaus „ARoS“ direktorius Erlendas G. Hoyerstenas.

Tai ypač juntama uoste, kuriame 2015 m. duris atvėrė DOKK1 – didžiausia biblioteka visoje Skandinavijoje. Knygoms, žinoma, čia tenka svarbiausias vaidmuo, bet šis centras buvo sumąstytas ir kaip susitikimų vieta, kur žmonės gali skaityti, mokytis, dirbti. Kūrėjai norėjo sukurti daugiafunkcę, įtraukiančią erdvę. „Įsitraukimas“ yra viena iš Europos kultūros sostinės programos dalių.

„Mes norime, kad žmonės rastų laiko, būdų, kaip įsitraukti. Ypač tie, kurie niekada nebuvo kultūros vartotojai. Kaip tik dėl to čia rengiame daug nemokamų renginių. Neturime apsibrėžę kokios nors specifinės auditorijos. Mūsų tikslas – pasiekti visus Danijos žmones ir tarptautinę visuomenę, įtraukti juos ir priversti drauge permąstyti“, – sako „Aarhus 2017“ direktorė R. Matthews.

Programos tikslas – suvienyti skirtingus socialinius sluoksnius, skirtingas kartas ir kultūras. Kaip Europos kultūros sostinė, Orhusas per artimiausius 12 mėnesių turi galimybę pasiekti išsikeltą ambicingą tikslą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi