Naujienų srautas

Kultūra2017.03.09 12:53

Paskutiniojo „Kablio“ „Sirius X“ žvaigždėlapyje – 33 atlikėjai iš Lietuvos ir užsienio

LRT.lt 2017.03.09 12:53

Iš pirmo žvilgsnio, vakarėlis su 33 atlikėjais dvelkia labiau kiekybe nei kokybe. Tačiau „Kablio“ mini festivalių serija „Sirius“ įrodė, kad pasistengus šias vertybes suderinti galima. Anot organizatorių, savaitgalį vyks stipriausias argumentas šia tema – paskutinysis serijos renginys, per dvi naktis pristatysiantis 11 atlikėjų iš užsienio ir 22 tautiečius. Pirmąją festivalio naktį muzika skambės keturiose erdvėse, antrąją – dvejose. Ir, kaip jau įprasta, kiekviena salė bus dedikuota vis kitai muzikai, organizuojama su kitais partneriais. 

Pirmoji renginio erdvė atiduota į neseniai dešimtmetį atšventusių „Souled Sessions“ rankas. O šios rankos į ją nusprendė pastatyti Om Unit – britų dramenbeiso scenos pasididžiavimą. Prieš tapdamas Om Unit, atlikėjas devynerius metus aktyviai dalyvavo turntablism scenoje ir spėjo išleisti penketą albumų. Gerokai pasikaustęs, 2009-aisiais jis perėjo prie dramenbeiso ir yra laikomas vienu pirmųjų, pradėjusių šį žanrą jungti su chicago footwork ir uždavusių naują skambesį nusistovėjusiai scenai. Šiuo metu Om Unit mėgaujasi „Exit Records“ bei „Metalheadz“ prestižu ir kuruoja savo leidybinę bendrovę „Cosmic Bridge“.

Antrąja erdve rūpinasi „Didžiųjų agregatų inžinieriai“, Lietuvos tamsiojo techno avangardas. Jeigu šiais laikais ką nors galima įvardinti pogrindžiu, tai būtų jie – ir jų svečias Kareem. Dvidešimt metų veiklos, o pasaulį pasiekė tik pora jo interviu. Užtat kūrinių – dešimtys, išlietų aukščiausios prabos polivinilchloride. Kareem jau dvidešimt metų prižiūri bekompromisio techno kalvę „Zhark“, kurioje leidžia savo ir kitų griežtesnių pažiūrų prodiuserių muziką.

Trečiąją erdvę prižiūri „whypeopledance“ komanda. Čia tie patys, kurie įkūrė itin sėkmingą podkastų seriją „Serial Experiments“ – šiai miksus įrašė didesnė pusė lėtos ir klampios šokių muzikos pažibų. Vieną jų, Jamie Paton, vyrukai ir pasikvietė. Dueto „Cage & Aviary” narys šiuo metu tyrinėja moduliarinių sintezatorių pasaulį ir įgytas žinias pritaiko tamsaus disko kūrybos procesuose.

Į ketvirtąją erdvę eksporto iš Didžiosios Britanijos – graimo – užveš „Despotin Beat Club“. Čia atvyksta itin perspektyvus šio žanro atlikėjas Nico Lindsay, kurį žurnalistai traukia į „MCs to watch“ sąrašus ir vadina vienu iš tų, kurie sugeba plėsti ir taip itin plačias graimo ribas. Kitaip nei kiti atlikėjai, Nico nepristatys solo pasirodymo – didesnę nakties dalį jis savo vokalais puoš salėje grosiančių Lietuvių selekcijas.

Faktas, kad daugiau veiksmo į vieną vakarą nesutalpinsi, todėl „Sirius X“ į svečius kvies ir antrąją dieną. Šeštadienį čia lankysis didžiausias dramenbeiso, dabstepo ir kitos bass muzikos festivalis „Outlook“. O su juo ir visas būrys ambasadorių, kurių priešakyje – Youngsta. Groti pradėjęs dvylikos, atlikėjas dabstepo scenoje sukosi nuo pat jos gimimo ir ilgainiui tapo viena svarbiausių personų šio žanro istorijoje. Būtent jo „Minimal Mondays“ radijo laidoje brėžiamas dabartinės dabstepo scenos skambesys, o pats atlikėjas garsėja ties kraštutinumu balansuojančiu perfekcionizmu – kalbama, kad ne vienam atlikėjui yra tekę pataisyti savo kūrinius pagal Youngsta komentarus, norint juos išgirsti minėtoje laidoje.

Paskutinioji – „Knocturne“, vienos sėkmingiausių klubo serijų, erdvė. Naktibaldų susirinkimai neretai užtrunka keletu valandų ilgiau nei planuota, todėl šįkart tai tampa planu. Šį įgyvendinti padės Asusu, projekto „Livity Sound“ narys ir įrašų kompanijos „Impasse“ įkūrėjas. Niekaip negalėjęs nuspręsti, ar kurti technomuziką, ar garage, šis prodiuseris nusprendė nesikamuoti ir tiesiog šiuos žanrus sujungti. Eksperimentas pavyko – ir geriausia bus apie jį ne skaityti, o išgirsti gyvai.

„Visi geri dalykai anksčiau ar vėliau baigiasi. Ir geriau, kad jie baigtųsi savo apogėjuje, o ne po stipriai užsitęsusio epilogo. Per šiuos ketverius metus padarėme viską, ką norėjome. „Sirius“ visada buvo apie pokyčius – keitėsi scenos, keitėsi jose skambanti muzika, keitėsi atlikėjai, o dabar atėjo metas didžiausiam pokyčiui – „Kablio“ ir „Sirius“ kelių išsiskyrimui. Gali būti, kad festivalis dar sugrįš, bet tikrai nebe mūsų klubo erdvėse“, – teigiama organizatorių pranešime.

„Sirius X“ startuoja šį penktadienį, 22 valandą, „Kablyje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi