Kultūra

2017.03.07 20:51

Holivudo žvaigždės Varšuvoje dalyvauja filmo apie Holokaustą pristatyme

BNS, Edmundas Jakilaitis2017.03.07 20:51

Holivudo žvaigždės antradienį žygiavo raudonuoju kilimu Varšuvoje ir dalyvavo filmo apie lenkų porą, rizikavusią savo gyvybėmis, kad paslėptų šimtus žydų zoologijos sode Antrojo pasaulinio karo metais, pristatyme.

Tikrais įvykiais paremtas filmas „Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona“ pasakoja istoriją apie zoologijos sodo direktorių Janą Zabinskį ir jo žmoną Antoniną. Šeima kartu išgelbėjo beveik 300 žmonių, daugiausia žydų, pabėgusių iš Varšuvos geto ir pasislėpusių jų vilos rūsyje.

To Lenkiją okupavę Vokietijos naciai niekada neišsiaiškino.

„Antonina ir Janas buvo eiliniai žmonės, rizikavę viskuo – savo saugumu ir savo vaikų saugumu - kad išgelbėtų kitus. Jie puoselėjo viltį itin tamsiais laikais“, – žurnalistams prieš filmo peržiūrą sakė Oskarui nominuota Antoniną vaidinusi Jungtinių Valstijų aktorė Jessica Chastain.

„Tai, ką padarė Janas ir Antonina, buvo taip nepaprasta. Bet jie padarė tai dėl vienos paprastos priežasties - tai buvo teisinga“, – sakė filmo režisierė iš Naujosios Zelandijos Niki Caro.

Izraelio Holokausto atminimo centras „Yad Vashem“ Zabinskių šeimą yra pripažinęs Pasaulio tautų teisuoliais.

Filmo „Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona“ premjera pasaulio kino teatruose įvyks kovo pabaigoje. Ši kino juosta yra paremta to paties pavadinimo knyga, parašyta amerikietiės Diane Ackerman. Ji šią knygą parašė pagal Antoninos prisiminimus.

N. Caro sakė, kad niekada iš tikrųjų nenorėjo sukurti filmo apie Holokaustą, bet ši istorija yra išskirtinė.

„Daugiausia mūsų karinių filmų yra apie vyrus. Bet šis filmas yra apie moterį, vaikus ir gyvūnus, apie tuos dalykus, kurie man labai įdomūs“, – sakė režisierė.

Kol J. Zabinskis daugiausiai laiko praleisdavo pogrindiniame lenkų pasipriešinime okupacijai, žydais rūpinosi Antonina. Ji taip pat prižiūrėjo gyvūnus, tarp kurių – paršai, ūdros ir barsukai.

Pavojus visada buvo šalia, nes naciai nuolatos vaikščiojo aplink šį zoologijos sodą. Už bet kokią pagalbą žydams okupuotoje Lenkijoje galėjo būti baudžiama mirties bausme.

Kai naciai ateidavo netoli zoologijos sodo, Antonina visada įspėdavo savo slepiamus „svečius“, sugrodama sutartą melodiją pianinu, kad jie galėtų pabėgti iš teritorijos tuneliu.

Apie 6 mln. Europos žydų buvo nužudyti per nacių vykdytą genocidą Antrojo pasaulinio karo metais. Iki šiol gyvi išliko du pas Zabinskius slėpęsi žydai.