Kultūra

2017.02.27 11:47

I. Jakubavičienės knygoje – naujas žvilgsnis į prezidentą A. Smetoną ir jo aplinką

LRT.lt2017.02.27 11:47

Trečiadienį Kaune, istorinėje prezidentūroje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus istorikės dr. Ingridos Jakubavičienės knyga „Prezidento sargyboje. Leitenanto Povilo Skardžiaus istorija“. Knygoje pateikiami Prezidento Antano Smetonos apsaugos karininko leitenanto Povilo Skardžiaus atsiminimai bei prezidento žmonos Sofijos Smetonienės laiškų rinkinys. Atsiminimus apie tėvą ir S. Smetonienę publikuoja ir Povilo Skardžiaus vaikai – duktė Ina Kozel ir sūnus Jonas Skardis. Knyga gausiai iliustruota niekur nepublikuotomis Skardžių šeimos archyvo nuotraukomis bei dokumentais, teigiama Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus pranešime.

P. Skardžiaus karjera prasidėjo 1936 m., baigus karo mokyklą ir gavus tarnybos paskyrimą į Kauno karo policijos mokyklą. 1938 m. ir 1939 m. vasaras jis praleido vadovaudamas prezidento Užugirio rezidencijos apsaugai. Darbas artimoje prezidento A. Smetonos aplinkoje, gyvenimas Užugirio rezidencijoje paliko P. Skardžiui neišdildomų įspūdžių, tad gyvenimo saulėlydyje jis užrašė savo prisiminimus, vildamasis juos publikuoti. Knygoje atsiveria visa Smetonų šeimos kasdienybė, prezidento susitikimai, jo laisvalaikis. P. Skardžius gerai perteikia tarpukario Smetonų aplinkos kalbėjimo manierą bei pokalbių stilių, vaizdingai apibūdina ne tik Smetonų šeimos narių,  bet ir kartu dirbusių tarnautojų charakterius, pomėgius, dienotvarkę.

Ne mažiau vertingi yra P. Skardžiaus išsaugoti S. Smetonienės laiškai, rašyti 1945–1949 m. į Vokietijoje, amerikiečių zonoje, buvusią Augsburgo DP stovyklą. S. Smetonienės laiškai pribloškia jautrumu, tikrais išgyvenimais, juose atsiveria nuovargis, nusivylimas, patirtos nuoskaudos, tėvynės ilgesys, nemažai faktinių detalių, bylojančių apie Smetonų šeimos sunkų įsikūrimą JAV. Laiškuose puikiai atsiskleidžia tikrasis S. Smetonienės charakteris, gera ir atjaučianti širdis, dosnumas ir pasiaukojimas.

Kas lėmė šio karininko paskyrimą rūpintis prezidento apsauga? Kaip jis jautėsi patekęs į valstybės elito aplinką? Kokios buvo prezidento atostogos Užugirio rezidencijoje? Ką naujo apie prezidentą ir Smetonų šeimą sužinome iš P. Skardžiaus atsiminimų? Kodėl laiškuose į jį S. Smetonienė kreipiasi „Brangus Bambino“ ir pasirašo „Jūsų Mamukas“?

Į šiuos ir daugelį kitų klausimų padės atsakyti renginyje dalyvaujantys knygos recenzentai doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė (Vilniaus universitetas) ir prof. dr. Jonas Vaičenonis (Vytauto Didžiojo universitetas), knygos sudarytoja dr. I. Jakubavičienė bei P. Skardžiaus dukra I. Kozel.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt