Naujienų srautas

Kultūra2017.02.24 22:00

Minimos K. Bradūno 100-osios gimimo metinės

Šiemet minimos išeivijos poeto, publicisto 100-osios gimimo metinės. Prisimenant vieną ryškiausių 20-ojo amžiaus žemininkų-lankininkų kartos poetų, gimtajame Vilkaviškio rajone, Kaune ir Vilniuje, į kurį poetas grįžo tik Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, rengiami prisiminimų vakarai, parodos, leidžiamos knygos, kuriose bandoma įvertinti K. Bradūno nuveiktus darbus ir kūrybą.

Septyniolikos poezijos knygų autorius, antologijų „Žemė“ ir „Lietuvių poezija išeivijoje“ sudarytojas, žurnalo „Aidai“ ir laikraščio „Literatūros lankai“ redaktorius K. Bradūnas po karo pasitraukė į JAV ir ten keturis dešimtmečius kūrė, organizavo literatūrinį ir kultūrinį išeivijos gyvenimą. 

„Lietuvių liaudies dainos kaip poezija, jos dainingos, todėl mes nusprendėme, kad mūsų – lankininkų –poezija turi būti mąstytinė“, – dar gyvas būdamas sakė poetas.

K. Bradūno šimtasis gimtadienis minėtas Vilniuje, Valdovų rūmuose. Iš JAV atvykusi poeto dukra Elena Bradūnaitė-Aglinskienė pasakoja, kad tėvas sakydavo, jog per daugelį kartų žodžiai nušlifuojami kaip akmenėliai bei turi stebuklingos galios. Pasak dukros, tėvo idėjos vaikus saugojo nuo vartotojiškos visuomenės.

„Pareidavom su broliu iš mokyklos, ką išmokom angliškai, kartodavome lietuviškai, visą daugybos lentelę, geografijos, istorijos pamokas, kad visom temom galėtumėm kalbėti. Kad nebūtų tik buitinė kugelinė. Tėvelis vis primindavo ką turime, kad kultūra ir kalba yra svarbiausia. Tai tarsi atsvara materialiam gyvenimui“, – sakė poeto dukra E. Bradūnaitė-Aglinskienė.

K. Bradūno šimtmečiui Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, atidaryta paroda, kurioje eksponuojami K. Bradūno rankraščiai, knygos, šeimos nuotraukos. Parodą galima apžiūrėti ir muziejaus interneto puslapyje. Bradūno laiškai, kuriuose atsiveria poeto gyvenimas, mintys, sudėti į knygą „Kazys Bradūnas. Archyvai“. 

Atkūrus nepriklausomybę, K. Bradūnas grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Vilniuje. Prieš aštuonerius metus miręs poetas paliko daug eilių apie sostinę. Šimtmečio proga Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje Mokytojų namuose atidaryta paroda, kurioje trijų dailės mokyklų vaikų piešiniai pagal poeto eiles apie Vilnių.

Seimas šiuos metus yra paskelbęs Kazio Bradūno metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi