Kultūra

2017.02.22 22:40

Vokiečių aukcionas meluoja apie parduodamą didiko Mikalojaus Radvilos Rudojo žiedą

Vokietijos internetinė aukciono platforma „Sixbid“ vasario 21–25 dienomis skelbia parduodanti 4800 eurų įvertintą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didiko Mikalojaus Radvilos Rudojo žiedą. Valdovų rūmų komunikacijos koordinatorė Ramunė Vaičiulytė teigia, kad šis žiedas priklausė ne jam.

Aukcione žiedas pristatomas kaip viduramžių XVI–XVIII a. laikų didelio skersmens gerai išsilaikęs ant pirštinės mūvimas auksinis papuošalas, kurio priešingose pusėse išgraviruotos raidės „M“ ir „R“. Žiedo viduje pažymėta data – „MDXLVII“ arba „1547-ieji“. Iš vidaus plokščia žiedo viršūnė išgraviruota ąžuolo lapų klostėmis, iš išorės puošta trijų trimitų herbo inskripcija. Žiedas sveria beveik 66 g, jo apskritimo ilgis – 27,5 mm, skersmuo – 21,23 mm.

Papuošalo savininkas nenurodomas. Rašoma, kad žiedas priklausė Miuncheno kolekcijai, buvo įsigytas Vokietijos meno rinkoje prieš 2000-uosius.

Sužinojęs apie parduodamą vertybę, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai subūrė Rinkinių komplektavimo komisiją ir ekspertus, kurie įvertino papuošalą ir nustatė, kad, aprašytas žiedas Mikalojui Radvilui Rudajam nepriklausė.

„Jis greičiausiai yra gerokai vėlesnis (gal net kurtas keliais etapais) dirbinys. Be daugelio įvairių argumentų, šią nuomonę patvirtina ir išlikęs M. Radvilos Rudojo dokumento antspaudas“, – teigia R. Vaičiulytė. 1547 metais M. Radvilai Rudajam buvo suteiktas kunigaikščio titulas, todėl ne tik išgraviruota abreviatūra, bet ir reikšminga data leistų spėti, kad žiedą dėvėjo būtent jis, tačiau R. Vaičiulytė šias spekuliacijas išsklaido.

„1547 metai [...] atsispindėjo išlikusiame M. Radvilo Rudojo antspaudo herbe.

Parduodamo žiedo antspaudo herbe to nėra“, – konstatuoja ji ir priduria, kad papuošalo viršuje pavaizduotą Trijų trimitų herbą naudojo ne tik Radvilos, bet ir kitos Lenkijos bei Lietuvos bajorų giminės.

Kadangi žiedas nėra išskirtinai vertingas, anot komunikacijos koordinatorės, jo vertė yra tokia pati, kaip ir bet kokio kito paprasto auksinio dirbinio, sukurto tam tikru metu, tačiau Valdovų rūmai neketina jo įsigyti.

Pradinė žiedo kaina – 4300 eurų. Papuošalą bus galima įsigyti iki vasario 25 dienos imtinai.