Kultūra

2017.02.17 13:00

R. Polanskis nori grįžti į JAV

BNS 2017.02.17 13:00

Režisierius Romanas Polanski planuoja grįžti į Jungtines Valstijas, tačiau siekia garantijų, kad jis nebus įkalintas dėl dešimtmečių senumo bylos už neleistinus lytinius santykius su viena paaugle.

Beveik 40 metų slapstęsis, garbingais apdovanojimais už filmus „Pianistas“ (The Pianist) ir „Kinų kvartalas“ (Chinatown) įvertintas režisierius tvirtina savo byloje sudaręs susitarimą su kaltintojais, pagal kurį jam nebereikėtų grįžti į kalėjimą, naujienų agentūrai AFP sakė jo advokatas Harlandas Braunas.

Teisininkas raštu kreipėsi į Los Andželo apygardos Aukštesniojo teismo teisėją Scottą Gordoną, kad šis R. Polanski byloje atvertų slaptą prokuroro parodymų protokolą, kuris, jo manymu, patvirtins tą susitarimą.

Paryžiuje gimęs R. Polanski kaltinamas dėl 13-metės Samanthos Geimer apsvaiginimo ir išžaginimo aktoriaus Jacko Nicholsono namuose 1977 metais.

Prancūzijos pilietybę turintis R. Polanski padarė kaltės pripažinimo pareiškimą dėl neteisėtų lytinių santykių su nepilnamete – išžaginimo kaip įstatymo nustatyto nusikaltimo, ir praleido Čino kalėjime 42 dienas.

Tačiau 1978 metais, pamanęs, kad teisėjas ruošiasi nutraukti susitarimą ir skirti jam griežtą kalėjimo bausmę, režisierius pabėgo į Prancūziją.

2009 metais jis buvo areštuotas Šveicarijoje pagal JAV ekstradicijos prašymą ir 10 mėnesių praleido namų arešto sąlygomis, bet vėliau Bernas Vašingtono prašymą atmetė.

2015-ųjų sausį Jungtinės Valstijos kreipėsi į Lenkiją su prašymu išduoti R. Polanski, tačiau gruodį šios šalies Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad režisierius jau atliko savo bausmę pagal sudarytą susitarimą.

„Saugus savo šalyje“

H. Braunas mano, kad slapti prokuroro Rogerio Gunsono  parodymai, kuriuos jis davė 2010 metais Jungtinėse Valstijose, patvirtina R. Polanski teiginį, jog pagal minėtą susitarimą jis turėjo už grotų praleisti tik 48 dienas. Teisininko manymu, jie, kartu su Lenkijos teismo sprendimu, turėtų įtikinti amerikiečių pareigūnus, kad režisierius savo bausmę jau yra atlikęs.

„Patvirtinę jų turinį, paraginsime teismą pripažinti lenkų sprendimą, priimtą byloje, inicijuotoje (apygardos prokuroro), kurioje jis dalyvavo“, – AFP sakė H. Braunas.

„Jei teismas pripažins (tarptautinio) mandagumo principą, Romanas gali vykti į Los Andželą ir į teismą nebijodamas būti suimtas“, – sakė jis.

R. Polanski prancūzų teisininkų komanda AFP sakė, kad kino kūrėjas nesiruošia dalyvauti kitą savaitę Los Andžele vyksiančiame posėdyje, kuriame bus svarstomas jų prašymas.

„Džiaugiuosi, kad šis reikalas baigtas visiems laikams“, – privačiai televizijai TVN24 sakė režisierius, komentuodamas Lenkijos teismo sprendimą, priimtą jo naudai.

„Tik apgailestauju, kad teko taip ilgai laukti. Pagaliau galėsiu jaustis saugiai savo šalyje“, – sakė jis.

R. Polanski, kuris gyvena Prancūzijoje ir dėl šios bylos vengė lankytis Lenkijoje, dabar planuoja aplankyti tėvo kapą šios šalies pietuose esančioje Krokuvoje.

Režisierius jau kelis dešimtmečius žaidžia katės ir pelės žaidimą su JAV pareigūnais, siekiančiais jo ekstradicijos. Padėtį stebinti pasaulinė bendruomenė yra pasidalijusi į dvi stovyklas: vieni mano, kad R. Polanski už savo veiksmus nusipelno bausmės, o kiti įsitikinę, kad jam turėtų būti atleista.

1933 metais Paryžiuje Lenkijos žydų šeimoje gimęs R. Polanskis vėliau su tėvais grįžo į jų gimtąją šalį. Režisieriaus tėvus naciai suėmė Krokuvos žydų gete ir išsiuntė juos į koncentracijos stovyklas.