Kultūra

2017.02.16 12:18

Vasario 16-osios proga – išskirtiniai filmo „Tarp pilkų debesų“ kadrai

LRT.lt2017.02.16 12:18

Vyrai ištremiami į vieną pusę, moterys, senoliai ir vaikai – į kitą. Perpildyti, žmonių prigrūsti traukiniai atkabinami vienas nuo kito ir šeimos išskiriamos amžiams. Tuo metu pro traukinių langus pasigirsta Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ – ilgesio, meilės artimiausiems ir Tėvynei rauda. Šią tragišką ir įspūdingą filmo „Tarp pilkų debesų“ sceną prieš pat vasario 16-ąją įgarsino Los Andželo lietuvių choras.

Pagal Rūtos Šepetys bestselerį „Tarp pilkų debesų“ kuriamas filmas – finišo tiesiojoje. Šiuo metu studijoje Los Andžele įrašomas filmo garsas, tvarkomos spalvos ir kompiuterinė grafika. Filmo, kurį tikimasi pristatyti šių metų pabaigoje, nekantriai laukia milijonai knygos gerbėjų visame pasaulyje. Vieni jų – JAV lietuvių bendruomenės nariai, kurie nedelsdami atsiliepė į „Tarp pilkų debesų“ kūrėjų prašymą įgarsinti filme skambantį Lietuvos himną.

„Iš pradžių planavome šią sceną įrašyti Lietuvoje, talkinant profesionaliems choristams, tačiau pasirinkome kitaip ir labai džiaugiamės. Los Andželo lietuvių choras, kuriame dainuoja neprofesionalai, tačiau muzikai atsidavę žmonės, sukūrė ypatingą atmosferą ir tobulai perteikė scenos nuotaiką. Šie lietuviai gyvena toli nuo savo gimtinės ir puikiai žino jos ilgesio skonį“, – sako filmo prodiuseris Žilvinas Naujokas.

Įrašyti šią sceną į „Wildfire“ studiją Los Andžele atvyko 30 chorų „Los Angelai“ ir „Tolimi Aidai“ dainininkų. Vadovaujami dirigento Kęstučio Daugirdo jie savanoriškai visą dieną skyrė „Tarp pilkų debesų“ scenoje skambančiam Lietuvos himnui įrašyti.

„Filmo režisierius paprašė pabandyti įsivaizduoti, ką galėjo justi mūsų protėviai, kurie buvo sugrūsti į krovininius vagonus ir ištremti nežinomybėn. Buvo didžiulė dovana prisiliesti prie Lietuvos istorijos ir savo balsus padovanoti šiam filmui“, – sako kompozitorius ir dirigentas K. Daugirdas.

„Nuo pat pirmųjų „Tautiškos giesmės“ natų man per kūną bėgiojo šiurpuliukai, – apie įsimintiną dieną pasakoja „Tarp pilkų debesų“ režisierius Marius Markevičius. – Įrašuose dalyvavę amerikiečiai nesuprato nė žodelio, bet buvo priblokšti aistros, kuri tvyrojo studijoje.“

R. Šepetys romanas „Tarp pilkų debesų“ lietuvių tremties į Sibirą istoriją pasakoja paauglės merginos Linos Vilkas akimis. Pasaulyje jau parduota per milijoną šios knygos egzempliorių, ji išversta į daugiau nei 50 kalbų.

„Tarp pilkų debesų“ kuria tarptautinė Lietuvos, JAV ir D. Britanijos prodiuserių komanda. Filmo režisierius – Los Andžele gimęs ir užaugęs M. Markevičius, žinomas filmo „Kita svajonių komanda“ režisierius. Filme vaidina užsienio ir lietuvių aktoriai: Bel Powley („Paauglės dienoraštis“), Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“), iš „Vikingų“ serialo pažįstamas Peteris Franzéasn, geriausiu JAV serialu „Auksiniuose gaubliuose“ pripažinto „Mr. Robot“ aktorius Martinas Wallströmas, Aistė Diržiūtė, Gabija Jaraminaitė, Darius Meškauskas, Ramūnas Cicėnas ir kiti.

Filmo kompozitorius – „Oskarui“ nominuotas Volkeris Bertelmannas-Hauschka, filmą montuoja „Oskaro“ nominantė australė Veronika Jenet.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt