Kultūra

2017.02.09 10:16

Jaunimo teatre – G. Varno režisuoto „Juno Gabrielio Borkmano“ premjera

Valstybiniame jaunimo teatre – premjera. Spektaklį pagal Henriko Ibseno pjesę „Junas Gabrielis Borkmanas“ stato režisierius Gintaras Varnas. Spektaklyje išvysime seniai kartu scenoje matytus Jaunimo teatro aktorius Dalią Overaitę, Vidą Petkevičių, pagrindinį vaidmenį kuriantį Kostą Smoriginą ir Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorę Jūratę Onaitytę.

Norvegų dramaturgo H. Ibseno pjesė „Junas Gabrielis Borkmanas“ teatre rečiau statoma nei kitos jo pjesės, kaip „Lėlių namai“, „Heda Gabler“ ar „Peras Giuntas“. Lietuvoje ji statyta tik dukart, prieš keturiasdešimt metų Šiaulių dramos teatre ir 1981-aisiais tuomečiame Valstybiniame akademiniame dramos teatre.

Režisieriui G. Varnui tai ne pirmas pastatymas pagal H. Ibseną. Prieš beveik dvidešimt metų Kauno dramos teatre jis pastatė „Hedą Gabler“, kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė aktorė J. Onaitytė. Aktorė pakviesta vaidinti ir Jaunimo teatre statomame spektaklyje „Junas Gabrielis Borkmanas“. Režisierius sako, kad ši pjesė – tai atsisveikinimo su gyvenimu pjesė.

„Tokie dramaturgai, kaip H. Ibsenas, Williamas Shakespeare`as, antikos [dramaturgai], – jie pagauna kažkokį laiką bet kuriuo laiku statant. 1980 m. vienaip skambės, šiandien – kitaip. Šitas spektaklis apie iliuzijų žlugimą, bet aš galvoju apie Sąjūdžio iliuzijų žlugimą. Aišku, vėliavėlėmis nemosuojam, bet Borkmanas – tas statytojas, kuris turėjo idėjų, norėjo kažką padaryti, bet tai baigėsi katastrofa ir nieko nepadarė. Tai paskutinės dvi gyvenimo valandos, kai jis supranta, kad nebėra kuo tikėti“, – sakė režisierius G. Varnas.

Spektaklyje pagrindinį vaidmenį kuria K. Smoriginas. Aktorius sako, kad jo kuriamas Borkmanas – tai žmogus, aplenkęs savo laiką. Bankrutavęs bankininkas Borkmanas įkūnija didelių užmojų žmogaus likimo saulėlydį.

„Per anksti gimęs. Kiti žmonės svajoja: jei gimčiau XVIII a., koks būčiau. Tas viskas labai juokinga, bet taip gyvenime būna. Aš galiu sulyginti su Bonapartu. Jis kuria laimę kitiems žmonėms, bet aukodamas save ir savo artimuosius. Paradoksas, bet taip nutinka, pasaulyje daugybė istorijų apie žmones, kurie peršoka laiką. Jie žiaurūs savo kasdienybei, griūna iliuzijos“, – pasakojo aktorius K. Smoriginas.

Spektakliui muziką kūrė Antanas Kučinskas, o scenografiją – Gintaras Makarevičius. „Juno Gabrielio Borkmano“ premjera Jaunimo teatre – šį savaitgalį.