Kultūra

2017.02.03 21:45

Pristatyta I. Giedraitienės knyga „Moteris su fotokamera"

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Edmundas Jakilaitis2017.02.03 21:45

Kauno fotografijos galerijoje pristatyta fotomenininkės Irenos Giedraitienės knyga „Moteris su fotokamera“. Fotografijos albume publikuojama dalis 1955–1999 m. autorės archyvo apie kasdienybę sovietmečio Lietuvoje.

Albumo „Moteris su fotokamera“ sudarytoja ir leidėja Eglė Deltuvaitė iš daugiau nei pusę amžiaus aprėpiančio Irenos Giedraitienės archyvo atrinko 180 fotografijų. Leidėja skaičiuoja jų peržiūrėjusi beveik du tūkstančius – tiek archyvo jai patikėjo autorė. Pasak knygos sudarytojos, tai buvusi nepaprasta kelionė po sovietmečio Lietuvą.

„Knygoje atskleidžiamos kelios serijos, arba ciklai, ties kuriais I. Giedraitienė dirbo po kelerius metus ar daugiau, pradedant laidotuvėmis, turgumis, vestuvėmis, įvairiomis muzikos šventėmis. Viena žymiausių jos serijų – „Tautų spartakiada“, – pasakojo E. Deltuvaitė.

I. Giedraitienės pasiekimų, pasak tyrinėtojų, negalima vertinti neatsižvelgus į jos kūrybos laikotarpį ir anuomet, ypač moterims, diktuotas taisykles. Knyga vertinga ne tik menine, bet ir istorine prasme, sako istorikas Tomas Vaiseta.

I. Giedraitienės fotografijose maža politinio gyvenimo atspindžių. Autorė sako, kad ją labiau domino ne oficialioji, o pozityvioji, romantiškoji gyvenimo pusė.

„Mėgdavau fotografuoti vaikus, kadangi ir šeima, ir dukra man labai noriai pozuodavo. Paskui svetimus, artimųjų bendradarbius fotografuodavau. Aš einu per miestą ir viską užfiksuoju, labai mėgdavau po ąžuolyną vaikščioti“, – sakė fotomenininkė.

Knygoje pristatomos mažiau matytos fotografijos, kai kurios publikuojamos pirmą kartą. Pirmaisiais žingsniais fotografės karjeroje laikoma serija „Tautų spartakiada“. 1975 m. už fotografiją „Vestuvės“ autorė gavo prestižinį „WorldPressPhoto“ apdovanojimą „Aukso akis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.