Naujienų srautas

Kultūra2017.01.27 22:50

Paroda ŠMC: lenkų menininkė „suvaldė“ 1000 kv. metrų

Šiuolaikinio meno centre Vilniuje pirmą kartą pristatyta garsiausiose pasaulio ekspozicijų salėse laukiamos menininkės Marijos Lobodos personalinė paroda. M. Loboda sukūrė didžiulę instaliaciją specialiai 1000 kvadratinių metrų ploto salei Vilniuje. Šia paroda Šiuolaikinio meno centras pradėjo jaunų lietuvių ir užsienio menininkų personalinių parodų ciklą.

Šiuolaikinio meno centro salę lenkų kilmės menininkė M. Loboda pavertė šventykla. Galbūt kam nors ji primins kelių tūkstančių metų senumo Debodo šventyklą, iš Egipto perkeltą į Madridą. Kitas gal įžvelgs čia Berlyno Pergamo muziejų – pasak menininkės, visi bus teisūs. Ji daug keliauja ir patirtus įspūdžius dažnai pasirenka kaip raiškos priemonę. Specialiai Vilniaus Šiuolaikinio meno centro erdvei sukurta instaliacija – apie amžinąsias sąvokas, kurios nepavaldžios laikui.

„Tai yra tūkstantis kvadratinių metrų. Menininkui suvaldyti tokią erdvę – iššūkis. Reikėjo mąstyti skulptūriškai, nes pavieniai eksponatai didelėje erdvėje būtų paskendę, o lankytojai prie išėjimo jau neprisimintų, kas buvo ekspozicijos pradžioje. Norėjau, kad tai būtų vientisa ekspozicija, kad žmogus viską suvoktų kaip vientisą darbą. Todėl atsirado architektūrinės formos, su poetinėmis detalėmis“, – sakė menininkė.

M. Loboda sako, kad kūrinį visada pradeda nuo pavadinimo. Įstrigusias citatas ji žymisi užrašų knygelėje. Vilniuje impulsu parodai tapo žodžiai iš senovinių giesmių apie nesugniuždytą viltį. Lankytojas eidamas į skirtingas salės puses tarsi renkasi kelią, kuriuo pasuks – ar link vartų, kuriuos kuriant buvo įmaišyta laimės hormono serotonino, ar link tamsaus kambario, kurio sienos sukurtos iš mineralų, žmonių kasdien vartojamų kaip sveikatos papildai. Vidury salės, ant stalo, nerūpestingai įsmeigta nuorūka – žmogaus, kuris jau apsisprendė, kuriuo keliu eisiąs.

„Manau, kad tai mačiau Hičkoko filme, moteris gulėjo lovoje ir rūkė. Po to cigaretę užgesino kremo indelyje ant naktinio stalelio. Vaizdas buvo labai paveikus, maža detalė, sukūrusi stiprios moters paveikslą, labai norėjau tai pakartoti. Visa ši paroda – lyg artefaktų rinkinys, kurie nebeegzistuoja, tačiau kuria kitą istoriją“, – apie inspiracijas kalbėjo M. Loboda.

Iš Krokuvos kilusios menininkės kūryba pastaraisiais metais plačiai pristatoma pasaulyje – Ispanijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės modernaus meno centruose. Šiemet M. Lobodos personalinė paroda planuojama ir Šveicarijos miesto Baselio „Kunsthalle“ meno muziejuje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi