Kultūra

2017.01.23 22:53

Knygoje nugulė teatro ir kino aktorės R. Staliliūnaitės tekstai

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.23 22:53

Nacionaliniame Kauno dramos teatre pristatyta pirmoji ir kol kas vienintelė Rūtos Staliliūnaitės knyga „Nejaugi tai buvo: straipsniai, pokalbiai, laiškai“. Ji sudaryta iš gausaus ir įvairaus aktorės rašytinio palikimo. Leidinys iliustruotas dar nematytomis R. Staliliūnaitės nuotraukomis.

Knygą, kurioje – legendinės teatro ir kino aktorės R. Staliliūnaitės tekstai: pokalbiai, laiškai ir straipsniai, sudarė aktorės artima bičiulė, bibliotekininkė ir autorinių teisių paveldėtoja Dainuolė Kazlauskienė. Ji sako, visų pirma, į knyga norėjusi sudėti įvairiuose šaltiniuose publikuotus, pačios aktorės rašytus straipsnius.

„Antras tikslas buvo supažindinti su jos laiškais, kurie niekada nebuvo spausdinti, bet jie yra labai intelektualūs, labai profesionalūs. Dviejų menininkų pokalbis – tai pokalbis R. Staliliūnaitės, kaip garsios artistės, su Bostone gyvenusiu poetu, dramaturgu, operos solistu Stasiu Santvaru“, – aiškina knygos sudarytoja D. Kazlauskienė.     

R. Staliliūnaitės ir išeivijos poeto, dramaturgo S. Santvaro bičiulystė truko 16 metų. Judviejų laiškai, pasak knygos sudarytojos, – subtilūs ir intriguojantys. Be to, leidinys iliustruotas retomis pirmą kartą skelbiamomis nuotraukomis.

„Stengiamės nesikartoti, kas jau buvo spausdinta, bet daug suradome naujų nuotraukų, kurios niekada nebuvo publikuotus. Tuo labiau, kad po nuotraukomis daug kur bus parašytas pačios Rūtos tekstas, ji pati ir komentuoja tą nuotrauką“, – pasakoja D. Kazlauskienė.

Knyga pristatyta Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kuriame R. Staliliūnaitė kūrė net 30 metų. Aktorės talento gerbėjų susirinko tiek daug, kad didžiojoje salėje neužteko visiems vietų – žmonės sėdo tiesiog ant praėjimų.

„Viskas jaudina, nes tai knyga, sudaryta iš tokių keturių pagrindinių dalių. Pirma, duoklė tėvams, vaikystei, duoklė pirmiesiems savo žingsniams scenoje, duoklė ir teatrui – visa jos kelionė“, – sako Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas.

R. Staliliūnaitė kine ir teatre sukūrė dešimtis įsimintinų vaidmenų, dauguma jų – pagrindiniai. 2008 m. už aukštąjį teatro meną ir vaidmenis, tapusius Lietuvos teatro simboliais, už Barborą, Kleopatrą, Norą, Jurgą, Mortą, aktorei įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

R. Staliliūnaitės netekome prieš 6 metus. Sausio 21 d. aktorei būtų sukakę 79-eri.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.