Kultūra

2022.01.14 23:15

Pirmoji LNDT metų premjera „Sieros magnolijos“ nagrinėja nuodingų prisiminimų temą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2022.01.14 23:15

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pirmoji šių metų premjera. Režisierės Eglės Švedkauskaitės spektaklis „Sieros magnolijos“ pagal estų dramaturgo to paties pavadinimo pjesę, kurioje režisierei svarbiausia atminties ir susitikimo su praeitimi temos. Tad ir premjeros data sausio 13-oji neatsitiktinai.

Pernai Lietuvos nacionalinio dramos teatro rengiamame dramaturgijos festivalyje „Versmė“ režisierė E. Švedkauskaitė skaitymui pasirinko estų dramaturgo Martino Alguso pjesę „Sieros magnolijos“, kuri patraukė nuo pirmo puslapio dėl keistos atmosferos.

Penktadienį šis skaitymas jau virto spektakliu, jo premjera įvyko ketvirtadienį. Tai kūrinys apie neišvengiamą susitikimą su savo praeitimi, sako režisierė. Pjesėje veikia trys žmonės, kuriuos vaidina aktoriai Jolanta Dapkūnaitė, Dainius Gavenonis ir Ramutis Rimeikis.

„Mane visada sudomina didesnė tema, dažniausiai užsikabinu už visuomeninės politinės temos, bet ten randu santykius ir tą didžiąją temą visada atskleidžiu susimažinus mastelį savo darbui, t. y. per aktorių vaidybą. Šitoj pjesėj mane paveikė mintys apie skausmingą praeitį, apie sužeistą atmintį, tiek žmogaus, tiek tautos. Aš daug mąstau apie kolektyvinę lietuvių traumą, apie sovietmetį. Nes man atrodo, kad teatras yra apie tai, man teatras yra apie santykius tarp žmonių čia ir dabar“, – nurodo režisierė.

Pirmoji šiemet premjera LNDT: režisierės Eglės Švedkauskaitės spektaklyje – atminties ir susitikimo su praeitimi temos

„Sieros magnolijos“ – tokį pavadinimą savo pjesei sugalvojo dramaturgas, kurį režisierė sau aiškina, pasiremdama lenkų rašytojos Olgos Tokarčuk romano „Bėgūnai“ citata.

„Vieno žmogaus organizme yra pakankamas sieros kiekis užmušti šuniui. Mes interpretavom tą sierą kaip medžiagą, kuri glūdi pagrindiniame personaže, dukroje. Ta nuodinga medžiaga, tie nuodingi prisiminimai ir paskui ta siera po truputį sklaidosi. O magnolijos, kaip gėlės, kurios gražios, bet dramaturgo vaizduotėje pažeistos to nuodo“, – pasakoja E. Švedkauskaitė.

Režisierė ne tik kuria spektaklius, bet dirba su kitais režisieriais kaip asistentė. Ji dirbo kuriant Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklius „Respublika“, „Soliaris“, „Miegantys“. Režisierė sako tokiu būdu gauna ir galimybę stebėti aktorius, kuriuos vėliau kviečia vaidinti savo spektakliuose, ir atskleisti juos.

„Tame ir yra prasmė kurti spektaklį ir naujai pamatyti aktorių. Aš esu savo karjeros pradžioj, negalėčiau sau leisti tokių dalykų, neatsakingai rinktis aktorius ir su jais nedirbti. Dėl to aš renkuosi aktorius atsakingai ir stengiuosi surasti, kaip juos noriu atskleisti“, – teigia ji.

Spektaklis „Sieros magnolijos“ bus vaidinamas šeštadienį galerijos „Gallery 1986“ erdvėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt