Kultūra

2022.01.14 13:20

Adamkaus premijos steigėjai laukia siūlymų apie vertus tokio apdovanojimo

Birutė Mačienė, ELTA2022.01.14 13:20

Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus ir Danos Gedvilienės fondo premija bus įteikta už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atkurti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą.

Šį penktadienį prasideda nominacijų teikimo laikas Prezidento Valdo Adamkaus premijai (5 tūkst. eurų) gauti.

Nominacijos bus priimamos iki kovo 21 dienos, pranešė Vytauto Didžiojo universitetas (VDU).

Pernai, primena ELTA, atnaujintos Prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatu tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila, atkreipęs plačiosios visuomenės dėmesį į neeksploatuojamų miškų išsaugojimo būtinybę.

Prezidentas Valdas Adamkus iki 1997 metų buvo JAV Aplinkos apsaugos agentūros Didžiųjų ežerų regiono vadovas. 17 metų buvo šio regiono vadovas, iš viso joje dirbo 26 metus. 1992–2005 metais buvo teikiama paties V. Adamkaus inicijuota aplinkosaugos premija, kuria buvo siekiama prisidėti prie aplinkosaugos plėtros Lietuvoje. 2021 metais atkurta premija įgijo Jungtinių Tautų „Žemės čempionų“ (UN The Champions of the Earth) formatą.

Valdo Adamkaus premijos nugalėtojas bus paskelbtas Tarptautinę motinos žemės dieną – balandžio 22-ąją, o iškilmingas premijos įteikimas Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode vyks birželio 4-ąją – Tarptautinės aplinkos apsaugos dienos išvakarėse, pažymima VDU pranešime.

Premijos steigėjai – Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir Danos Gedvilienės fondas. Fondo valdytojas Gabrielius Gedvila yra prezidento Valdos Adamkaus jaunystės draugas. Jo velionė žmona Dana buvo aistringa aplinkosaugos gerbėja. Po jos mirties šeima nutarė įsteigti fondą ir sukauptas lėšas skirti Lietuvos aplinkosaugos gerinimui, teigia VDU atstovas Martynas Gedvila.

„Premijai kviečiame teikti nominacijas už mokslinius tyrimus ar išradimus, dėmesį į aplinkosaugos problemas atkreipiančias pilietines asmenų ar organizacijų veiklas. Taip pat laukiami teikimai, atliepiantys politikos sprendimus, ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrandant arba pritaikant pažangiausius sprendimus“, – sako Prezidento V. Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt