Kultūra

2022.01.14 13:13

Kaunas siūlo „Kultūros nakvynę“ – patirti gyvenimą tarpukario viloje ar sovietiniame daugiabutyje

Kristina Karlonė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2022.01.14 13:13

Europos kultūros sostinės metus pradedantis Kaunas svečiams siūlo patirti Kauną – išbandyti „Kultūros nakvynę“. Projekto organizatoriai atrinko keletą skirtingo laikmečio butų, kuriuose apsistojus galima patirti gyvenimą tarpukario viloje ar sovietiniame daugiabutyje.

Nuomojamuose būstuose – ne tik to laikmečio baldai, bet ir visos interjero detalės. Ant naktinio stalelio autentiški kvepalai ar daugiau kaip prieš 90 metų spausdinti kultūros žurnalai, iš patefonų sklinda Dolskio melodijos. Kaip atrodo į praeitį perkeliantys kultūros nakvynės būstai, pasakoja Kristina Karlonė.

Kultūros nakvynė Kaune: siūlo patirti gyvenimą tarpukario viloje ar sovietiniame daugiabutyje

Kaune negyvenantiems, bet norintiems jį pažinti, apie Kauną galima paskaityti, po Kauną galima pasivaikščioti, ieškoti jo skonių ar spalvų. Patirti Kauną galima ir persikeliant į skirtingus laikmečius.

Kauniečiai Sigita ir Dainius Lanauskai kviečia į butą Kauno Žaliakalnio viloje. Ją ant šlaito nuo kurio atsiveria vaizdas į miestą 1938-aisiais pats sau suprojektavo architektas Stasys Kudokas.

„Pirmame aukšte pagal 1938 metų planą buvo architekto studija, buvo didelė būtinybė, kad kitą kambarį skirtų priimti klientams ar gydytojai, ar kolegoms, bute matome autentiškas spintas“, – pasakoja kaunietis D. Lanauskas.

Europos paveldo ženklą gavusioje Tarpukario viloje esantis būstas vienas iš įtrauktų į Kauno – Europos kultūros sostinės svetingumo projektą „Kultūros nakvynė“. Viešnagę Kaune pasirinkę svečiai kviečiami patirti gyvenimą kitame laikmetyje. Visus bute esančius daiktus galima imti ir naudoti.

Art deco stiliaus bute į tarpukarį perkelia ne tik baldai, bet ir ant sienų kabantys paveikslai, indai, siūlomi paragauti gėrimai, to laikmečio spaudoje pristatomos kultūros naujienos. Bute – 1928 metų spauda, tarpukariu išleistas Šatrijos Raganos romas, tuomet mėgtų Azijos menų ženklas – japoniška žuvyčių graviūra. Be autentiškų detalių įvairiausi bute esantys daiktai gaminti tarpukaryje, suieškoti pačių šeimininkų. D. Lanauskas teigė besidomintis baldininkyste, baldus kolekcionuojantis, restauruojantis, tad ir butui pritaikęs baldus, kurie dera „kaip grįžę į namus“.

Kol kas labiausiai kultūros nakvyne tarpukario modernizmo Kudoko viloje domisi lietuviai – sausį viešnagei nebėra vietos.

Kitame bute 1970–1980-aisiais gyveno kauniečiai medikai. Butas kiek prabangesnis, nei įprasti to laikmečio. Tačiau daugelis baldų, interjero detalių tokios pat, kokios buvo kiekvienuose namuose.

„Norėčiau parodyti vieną iš šaunių aparatų, kuris vis dar veikia, gavome iš kolekcionieriaus kuris turi sovietinės technikos muziejų. Kas smagiausia šitoje patirtyje, kad viską galima naudoti ir visi aparatai veikia“, – kalbėjo „Kaunas 2022“ kuratorė Marija Pulokaitė.

Buvusiame vaikų kambaryje – mokslo žurnalai ir mokyklinės knygos. Miegamajame – trijų dalių veidrodis. Šalia – autentiški sovietmečio kvepalai. Bute galima rasti ir tuometės aprangos.

Kad svečiai buvusį laikmetį sietų ne tik su daiktais, bute atsiras ir informacinės lentelės, pasakojančios apie to meto gyvenimo sunkumus. Pavyzdžiui virtuvėje bus rašoma apie tai, kaip mėsos kombinate dirbantys žmonės eidavo apsivynioję dešrelėmis po rūbais ir nešdavo jas savo šeimoms: „Tai buvo tokia kasdienybė“.

Iš viso Kultūros nakvynei, leidžiančiai istoriją patirti apsigyvenant teminiuose apartamentuose atrinkti trys tarpukario ir vienas sovietmečio butas. Pastarasis populiariausias tarp užsieniečių.

„Ieškojome tokių butų į kuriuos tik įžengus pasijunti lyg persikėlęs laiku į tam tikrą laikotarpį, norime atspindėti įvairius Kauno laikotarpius, nuo tarpukario, sovietmetis, taip pat vis dar ieškome ir ieškosime 1990-ųjų charakteringo buto iki pat šių laikų“, – pasakojo M. Pulokaitė.

Kultūros nakvynė skirtingų laikmečių butuose gali kainuoti nuo 40 iki 400 eurų. Planuojama, kad šis projektas tęsis ir pasibaigus „Kauno – Europos kultūros sostinės“ metams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt