Kultūra

2022.01.13 23:59

Radinys katedros sienoje byloja išskirtinės arkibrolijos narių istoriją

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2022.01.13 23:59

Dar viena pažintis su vienu iš naujų UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ sąrašo objektų. Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomai išskirtinei „Saldžiausiojo Marijos vardo arkibrolijos narių knygai“ suteikta regioninė reikšmė.

Saldžiausiojo Marijos Vardo arkibrolija įsteigta Vilniaus katedroje buvo viena pirmųjų tokio titulo brolijų katalikiškame pasaulyje, skatinusi šį pamaldumą dar iki tol, kai popiežius Marijos vardo šventę nurodė švęsti visuotinėje Bažnyčioje.

Saldžiausiojo Marijos vardo arkibrolijos nariai nuo pirmos dienos registruoti knygoje. Pirmieji įrašai joje padaryti 1671-aisiais. Knyga dar 18 amžiuje saugota Vilniaus katedros Marijos vardo koplyčioje, o per audrą jai apgriuvus – Šv. Kazimiero koplyčioje, katedros lobyne. Prasidedant Antrajam pasauliniam karui, knyga kartu su Vilniaus kapitulos archyvu paslėpta katedros sienoje.

UNESCO „Pasaulio atmintis“ objektai – „Saldžiausiojo Marijos vardo arkibrolijos narių knyga“

Archyvas atrastas 1956-aisiais, kai katedra buvo pertvarkoma Paveikslų galerijos veiklai. Rastas archyvas pateko į Vrublevskių biblioteką.

„Saldžiausiojo Marijos vardo arkibrolijos narių knyga“ pirmiausia patraukė išore ir įrišu, kuris laikomas vienu puošniausių Vilniaus knygrišių darbu. Knyga sveria beveik 9 kilogramus, gausiai puošta metaliniais, manoma, sidabriniais, reljefiniais apkalais. Knygą iš viso sudaro 433 lapai ir iš jų tik 149 yra prirašyti lotynų lenkų ir keli įrašai rusų kalbomis“, – teigia Vrublevskių bibliotekos rankraščių skyriaus darbuotoja Gita Drungilienė.

Taip pat, pabrėžia istorikė, kadangi visi įrašai knygoje įrašyti ranka, ji unikali ir kaip autografų kolekcija. Arkibrolijai priklausė Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovai, didikai, Bažnyčios hierarchai, vienuoliai bei paprasti tikintieji, jų pavardės iki šiol liko įrašytos šioje knygoje.

„Knyga apima pilną brolijos narių sąrašą. Pirmajame knygos lape, paauksuotuose rėmeliuose, po užrašu „Švč. Marijos vardui pašvęsti“ surašyti vardai, čia yra pasirašęs tuometinis LDK valdovas Mykolas Kaributas Višnioveckis ir jo žmona Eleonora Habsburgaitė. Ypač svarbūs pirmieji knygos lapai“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia G. Drungilienė.

Knyga buvo pildoma nuo brolijos iškilmingo įsteigimo 1671-ųjų kovo 8-ąją iki 1938-ųjų – iš viso daugiau nei 250 metų.

„Šitoje knygoje įrašyti ir įvykę stebuklai, susiję su tapimu brolijos nariu. 1671 m. gegužės 8 d. į broliją įsirašė Minsko benediktinių vyresnioji, ji jau merdėdama, gavusi paskutinį patepimą įsirašė į broliją, o tai padariusi visiškai pasveiko“, – pasakoja istorikė.

„Saldžiausiojo Marijos vardo arkibrolijos knyga“ dėl kultūrinio, istorinio reikšmingumo ir unikalumo įtraukta į UNESCO „Pasaulio atminties“ programą, jai suteikta regioninė reikšmė. Artimiausiu metu knygą planuojama restauruoti bei suskaitmeninti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt