Naujienų srautas

Kultūra2016.12.28 19:40

Švenčiant žydų Chanuką, Vilniuje uždegta Didžioji Menora

LRT.lt 2016.12.28 19:40

Trečiadienio vakarą sostinės Vinco Kudirkos aikštėje, švenčiant žydų Chanuką, iškilmingai uždegta Didžioji Menora.

Pagal hebrajų kalendorių, ši šventė gali įvykti bet kuriuo laiku lapkričio–gruodžio mėnesiais, tačiau šįmet Chanukos pradžia simboliškai sutapo su šv. Kalėdomis. Pasveikinti žydų bendruomenę su jų gražiausia švente bei uždegti Didžiosios Menoros atvyko sostinės meras Remigijus Šimašius.

„Visų Vilniaus gyventojų vardu noriu pasveikinti žydų bendruomenę su Chanuka. Tegu ši šventė jums visuomet primena, kaip kovoti už gėrį ir juo džiaugtis. Smagu, kad gražiai sutapo Kalėdos ir Chanukos pradžia, tad visi kartu galime švęsti draugiškame ir visoms kultūroms atvirame Vilniuje”, –linkėjo meras.

Vilniaus žydų religinės bendruomenės „Chassidie Chabad Lubavitch“ rabinas Sholomas Ber Krinsky susirinkusiems miestiečiams  trumpai papasakojo Chanukos šventės atsiradimo istoriją ir jos reikšmę.

„Žydai susirenka prie Menoros tam, kad pašlovintų žydų tautos dvasios stiprybę, pasipriešinimą priespaudai ir stebuklą. Menora simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą ir gėrio – prieš blogį. Jos statomos daugybės šimtų miestų centrinėse aikštėse visame pasaulyje ir atspindi visos žmonijos religinės laisvės idėją, tad džiugu, kad ir Vilniaus miesto aikštėje uždegame šį šviesos ir gėrio simbolį“, – sakė rabinas.

Aštuonias dienas trunkančios šventės metu žydai kasvakar namuose uždega Menoros žvakidę: po žvakę kiekvieną vakarą, kol įžiebia visas aštuonias žvakes. Pasak rabino, žodis Chanuka kilęs iš žodžio „chinuk“, reiškiančio švietimą.

Vilniečiai ir miesto svečiai V. Kudirkos aikštėje trečiadienio vakarą stebėjo dainomis palydėtą Didžiosios Menoros uždegimo ceremoniją, po jos – ledo ir ugnies šou, susirinkusieji taip pat buvo pakviesti vaišintis tradiciniais Chanukos užkandžiais, karštais gėrimais.

Didžiosios Menoros uždegimo ceremonijoje taip pat dalyvavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis,  Vilniuje reziduojantys ambasadoriai, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas Emanuelis Zingeris ir kiti garbūs svečiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi