Kultūra

2016.12.25 14:49

Vilniaus Šv. apaštalų Pijaus ir Jokūbo bažnyčios karilionas paskelbs Kalėdas

Vilniuje pirmą kartą per Šv. Kalėdas suskambės praėjusių metų vasarą Šv. apaštalų Pijaus ir Jokūbo bažnyčios bokšte sumontuotas unikalus 61 varpo kariljonas. Šis instrumentas didžiausias Baltijos šalyse ir vienas moderniausių visame pasaulyje. Pirmosios Šv. Kalėdų dienos popietę karilionu iš Kauno atvažiuos groti žinomiausi Lietuvos karilionininkai  Giedrius Kuprevičius ir Julius Vilnonis.

„Kitaip ir negalėjo būti – džiugią žinią per Šv. Kalėdas paskelbia varpai. O tai, kad prie mūsų bažnyčios kariliono prisiliečia Lietuvos karilionininkų patriarcho maestro G. Kuprevičiaus rankos – ypatinga proga ir garbė. Žmonės, ateinantys į bažnyčią pasiklausyti kariliono, jau atpažįsta, kada groja G. Kuprevičius“,  – džiaugėsi brolis domininkonas Pijus Eglinas, daug prisidėjęs, kad Šv. Apaštalų Pijaus ir Jokūbo bažnyčioje atsirastų išskirtinis karilionas, pagamintas pačių geriausių Olandijos meistrų.

Kalbėdamas apie tai, ko jo parapijiečiai ir jis pats labiausiai prieš šias Šv. Kalėdas laukia, brolis Pijus sakė, kad kaip niekad visiems reikia vilties: „Daugelis niūriai žvelgia į ateitį, todėl vilties reikia tam, kad žmonės nesukluptų, nenuleistų rankų. Tikiu, kad kiti metai bus puikūs. Kad ir kokie sunkumai mus beištiktų, turėdami širdyje viltį, įveiksime juos pakelta galva.“

Pirmosios Šv. Kalėdos Vilniuje

Ruošdamasis kalėdiniam koncertui Vilniuje, maestro G. Kuprevičius, pirmiausia, atkreipė dėmesį, kad sostinės karilionas – naujas ir unikalus instrumentas bei labai tinkantis groti per Šv. Kalėdas.

„Karilionas – išskirtinis, viešos erdvės instrumentas. Be to – socialus instrumentas. Jei „Facebookas“ esą jungia vienišius, kuriems atrodo, kad, bendraudami tokiu būdu, jie jau nevieniši, tai, manau, karilionas atskirtį ir beprasmę vienatvę praturtina kur kas prasmingiau, nes sukviečia gyvus žmones gyvai muzikai. Tai – pats svarbiausias šiais kompiuterių ir panašių įrenginių laikais visų muzikantų tikslas“, – kalbėjo prieš koncertą Vilniuje G. Kuprevičius. 

Tęsia tėvo pradėtas tradicijas

Groti karilionu G. Kuprevičių išmokė tėvas, žinomas Lietuvos prieškario ir vėlesnių laikų muzikantas Viktoras Kuprevičius, kuris Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus skvere esančiu karilionu pradėjo groti dar 1937 m. Sovietmečiu tėvas ir sūnus Kuprevičiai Kaune karilionu grodavo dažnai, o jų koncertai buvo tapę savotišku Kauno ir jo svečių traukos centru.

„Prieš koncertą karilionu galima būtų kalbėti poetiškai ir apie muziką, ir apie jos sukeliamus jausmus, tačiau man visada svarbiausia – darbas, kurį privalau atlikti labai gerai. Prieš kiekvieną koncertą būtina ruoštis – parinkti tinkamą repertuarą, parengti kūrinių aranžuotes, nes visi kūriniai tinka karilionams, o, tai atlikus, galima sulaukti ir atgarsio žemėje“, – dalijosi mintimis G. Kuprevičius.

Maestro gros su senu draugu

Šių metų Šv. Kalėdos bus ypatingos ir senam G. Kuprevičiaus draugui, Kauno muzikinio teatro muzikantui ir dirigentui Juliui Vilnoniui, kuris su maestro muzikuoti pradėjo dar 1976 m.

Kai G. Kuprevičius buvo iš Kauno išvykęs dirbti į Vilnių ir buvo apleidęs grojimą karilionu Kaune, J. Vilnonis ėmė talkinti jo tėvui V. Kuprevičiui ir pasimokęs 1983 m. pradėjo pats karilionu muzikuoti.

Tarp muzikų, o ypač džiazo muzikantų, J. Vilnonis žinomas dar ir tuo, kad vienintelis Lietuvoje karilionu groja džiazą, kuriuo domisi jau daugybę metų.

„Vilniuje vyksiantis kalėdinis koncertas ir mums su maestro, ir klausytojams pirmiausia bus ypatingas tuo, kad grosime tokį repertuarą, kokį renkamės tik kartą metuose – tik per Šv. Kalėdas. Grosime kalėdines giesmes ir šiai progai tinkamas melodijas. Duok, Dieve, kad tik lietus, dargana ar audra nesutrukdytų mums visiems pasidžiaugti kalėdine muzika“, – vylėsi J. Vilnonis, bent kartą per mėnesį kartu su G. Kuprevičium atvykstantis pagroti karilionu Vilniuje.