Naujienų srautas

Kultūra2016.12.16 19:00

Frankfurtas – ne tik bankų ir tranzito miestas

Frankfurtas prie Maino – vienas žinomiausių Vokietijos miestų. Dažniausiai jis asocijuojasi su bankais ir oro uostu. Kiek mažiau žinomi jo viduramžiais statyti pastatai, iš kurių ryškiausias – miesto rotušė. Taip pat Frankfurtas – vienas svarbiausių Vokietijos meno ir kultūros centrų. 

Kartą per metus Frankfurte vyksta didžiausia pasaulyje knygų mugė. Pirmą kartą tokia mugė surengta prieš daugiau kaip 500 metų, beveik iškart po to, kai Johannas Gutenbergas netoliese esančiame Maince sukūrė ir pristatė spaudos presą. J. Gutenbergui Frankfurte pastatytas paminklas, visai netoli Johanno Wolfgango Goethe`s skulptūros. Garsusis vokiečių rašytojas gimė Frankfurte 1749 metais.

„XVIII amžiuje, maždaug tuo metu, kai gimė J. W. Goethe, Frankfurte gyveno apie 30 tūkst. žmonių. Būtent čia Šv. Romos imperija karūnuodavo Vokietijos valdovus. Tai buvo laisvas imperijos miestas. Kadangi čia kirtosi daugybė prekybos kelių, buvo rengiamos įvairios mugės, miestas tapo svarbiu prekybos centru“, – pasakoja bibliotekos direktorius Joachimas Sengas.

Name, kuriame gimė J. W. Goethe, dabar veikia muziejus. Per metus jis pritraukia apie 100 tūkst. lankytojų. Jis buvo su meile restauruotas ir dabar atrodo taip, kaip J. W. Goethe`s laikais. Šiame name rašytojas gyveno 25-erius metus. Čia sukūrė ir garsųjį romaną „Jaunojo Verterio kančios“.

„Būtent čia, Frankfurte, savo romanu apie Verterį jis sukėlė tikrą revoliuciją Vokietijos literatūroje. Poeziją pakeitęs eilėraščių ciklas „Zazenheimo dainos“ ir dramaturgijos pasaulį sudrebinęs „Gecas fon Berlichingenas“ taip pat buvo parašyti Frankfurte“, – pasakoja J. Sengas.

Visai netoli J. W. Goethe`s namų stovi Šv. Pauliaus bažnyčia. 1848 metais neoklasikinio stiliaus rotondoje pirmą kartą susirinko Frankfurto nacionalinė asamblėja, kuri davė pradžią Vokietijos demokratijai. Dabar kasmet čia teikiama Frankfurto knygų mugės Taikos premija.

Reuters/Scanpix nuotr.

Frankfurtas garsėja muziejais. Dauguma jų įsikūrę prie pat Maino upės. Apie 30 muziejų yra susijungę į „Frankfurto muziejų krantinę“. Vienas iš jų – Štedelio muziejus. Jo kolekcijoje atsispindi 700 metų dailės istorija. Čia yra eksponatų nuo XIV amžiaus iki šių dienų.

Be abejo, čia galima atrasti ir J. W. Goethe`s darbų.

„Muziejus įkurtas prieš 200 metų pagal bankininko ir verslininko Johanno Friedricho Stadelio testamentą. Jis kolekcionavo meno kūrinius – Švietimo amžiuje tai buvo įprasta jo rango žmonėms. Meno kolekcija buvo jo statuso simbolis. Frankfurtas tada buvo laisvasis imperijos miestas, nors imperatoriai čia niekada nerezidavo. Kaip ir vyskupai. Joks valdovas miesto identitetui didelės įtakos neturėjo. Frankfurto savitumą visuomet kūrė ir tebekuria jo gyventojai. Net ir dabar miestiečiai daugiausia remia J. F. Stadelio fondą“, – aiškina direktoriaus pavaduotojas ir kuratorius Jochsenas Sanderis.

Frankfurto gyventojai iki šiol labai domisi literatūra. „Knygų namuose“ įsikūręs „Margaretos“ restoranas. Čia patiekiami tradiciniai šio regiono patiekalai su modernios virtuvės prieskoniu. Vienas iš šio regiono virtuvės skiriamųjų bruožų – žaliasis padažas, gaminamas iš septynių rūšių prieskoninių žolelių. Sakoma, kad šį padažą labai mėgo J. W. Goethe.

„Mes įsikūrę senamiestyje, seniausioje Frankfurto dalyje. Čia daugybė kultūros įstaigų, muziejų ir galerijų. Bet daug užeigų, kur būtų galima ramiai išgerti taurę vyno ir pasimėgauti maistu, čia niekada nebuvo. Todėl ir sugalvojome čia atidaryti „Margaretos“ restoraną. Čia renkasi ir vietiniai, ir turistai“, – sako restorano direktorė Raffaela Schobel.

Aštuntajame praeito amžiaus dešimtmetyje Frankfurtas dažnai būdavo pavadinamas „Bankfurtu“ arba „Mainhatanu“. Bet šiame mieste yra kur kas daugiau nei vien dangoraižiai ir bankai. Nusileidę ant žemės rasime gyvą miestą, kupiną meno ir kultūros.

Pasižvalgykite po Frankfurtą žiūrėdami „Euromaxx“ reportažą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi