Kultūra

2016.12.22 09:38

Laisvės premijomis žada apdovanoti V. Landsbergį ir V. Adamkų

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.22 09:38

Seimas nutarė, kad Laisvės premiją gali skirti ir dviems žmonėms. Seimo komisija ja pagerbti siūlo Aukščiausiosios tarybos Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį ir kadenciją baigusį prezidentą Valdą Adamkų.

Laisvės premija teikiama už indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją. V. Landsbergiui įteikti premiją buvo siūloma dar pernai, tačiau praėjusios kadencijos Seimas kandidatūrą atmetė.

„Kadangi pernai Seimas neįvykdė savo prievolės – neįteikė niekam tos premijos, – tai šiemet jis turi galimybę įteikti dvi“, – kalbėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Viena iš konservatorių lyderių, buvusi Laisvės premijos komisijos vadovė, Irena Degutienė, iki šiol teigia nesuprantanti praėjusios kadencijos Seimo sprendimo. Šis seimas, pasak jos, ištaiso klaidą.

„Aš tikrai labai džiaugiuosi, kad Vytautas Landsbergis yra tas žmogus nuo kurio prasidėjo mūsų nepriklausomybės atkūrimo era. Ir nežinau, jeigu jam neįteiktume Laisvės premijos, tai kažkaip negerbtume patys savęs“, – kalbėjo konservatorių partijos narė Irena Degutienė.

V. Adamkus sako, kad premija jam svarbi, nes tai – Laisvės premija. Ir teigia ją skiriantis visai tautai. 

„Man Laisvės premija yra simboliška. Ir asmeniškai, ir bendrai – ji priklauso visai tautai, nes laisvė yra pagrindas viskam – žodžiui, veiklai, pasireiškimui. Ir, aš galvoju, už tą laisvę, kurią šiandien džiaugėmės, sumokėta milžiniška auka“, – kalbėjo kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus.

Laisvės premiją Seimas įsteigė 2011-aisiais. Pirmoji buvo skirta Rusijos kovotojui už laisvę Sergejui Kovaliovui. Premiją taip pat yra gavę Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas Antanas Terleckas, arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, Lenkijos disidentas Adamas Michnikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.