Kultūra

2016.12.14 23:20

Archeologiniai radiniai Palangoje byloja apie čia buvusį turtingą dvarą

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.14 23:20

Naujausi archeologiniai radiniai Palangoje, šalia Kurhauzo ir Koncertų salės, pasak archeologų, griauna iki šiol gyvavusį supratimą, kad XVI amžiuje Palanga buvo neturtingas žvejų kaimelis. Radiniai liudija, kad pačiame miesto centre buvo turtingas dvaras.

Pačiame kurorto centre, šalia rekonstruojamos Tiškevičių alėjos esančiame skvere, archeologai sako susidūrę su archeologijai nebūdinga situacija. Tiriamas kultūrinis sluoksnis tesiekia nuo 20 centimetrų iki metro. Kad pačiame paviršiuje bus aptikta tiek daug radinių – nesitikėta. 

„Aptiktos medinės sudegusios grindys, po kuriomis rastos dvi Livonijos monetos ir tarp jų LDK monetos. Tai buvo pirmas mums toks stebuklas, nusistebėjimas, kaip tai gali būti – po berželiu 30 cm gylyje mes turime XVI amžių. Šalia buvo medinio užstatymo liekanos. Toks egzotiškas dalykas, po viena siena aptikome užkastą žemaituką, kaip auką galbūt“, – apie radinius pasakoja  UAB „Statybų archeologija“ archeologas Mindaugas Brazauskas.

Labiausiai archeologus nustebino kitoje perkasoje aptikti masyvūs mūriniai pamatai, sumūryti iš lauko akmenų su didelėmis plytomis ir rišti kalkių skiediniu. Šalia rasta ir nemažai XVI amžiaus monetų. Atradimai, pasak archeologų, paneigia gyvavusį supratimą, kad Palanga buvo neturtingas žvejų kaimelis.

„Po ankstesnių metų archeologinių tyrinėjimų vasaros estrados vietoje manėme, kad ten buvo pirmojo XVI amžiaus Palangos dvaro vieta, kaip matome, greičiausiai ji yra šalia mūsų pagrindinės Vytauto gatvės. Ir tai, kad atrasti mūro pamatai, liudija, kad greičiausiai visgi dvaro būta pačiame Palangos miesto centre“, – sako Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyr. valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Archeologai tikisi, kad galimi dvaro pamatai bus eksponuojami rekonstruotame skvere, o kiti radiniai keliaus į naująjį kurorto muziejų Anapilyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.