Kultūra

2021.12.29 23:20

Pasivaikščiokite po pradingusį Kauną – naujame leidinyje atskleidžiama, kaip miestas pasikeitė

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.29 23:20

Kauno miesto muziejus kviečia pasivaikščioti po pradingusį miestą – naujoje knygoje Stanislovo Lukošiaus fotografijos pasakoja, kaip keitėsi Senamiesčio ir centro erdvės. Miesto metraštininku vadinamas fotografas paliko per 15 tūkst. negatyvų.

Vienas knygos sudarytojų Rokas Sinkevičius rodo pastato Rotušės aikštėje fotografijas, kuriose S. Lukošius tą patį namą fotografavo prieš ir po restauracijos. Knygoje – penki maršrutai po Kauno senamiestį ir Naujamiestį. Jos sudarytojai sako, jaunesni skaitytojai kai kurių vietų fotografijose ir neatpažins.

Kaunas kviečia pasivaikščioti po pradingusį miestą: išleista metraštininku vadinamo fotografo knyga

„Vienas ryškesnių pokyčių, kalbant apie miesto išplanavimą, tai buvo magistralė, perkirtusi senamiestį, atsiradęs Kauno pilies žiedas, išplatinta Birštono gatvė iki pat Karaliaus Mindaugo, suformuotos krantinės, bet taip pat labai keitėsi dabartinė Vienybės aikštė, tuomet vadinta Juliaus Janonio, daug istorinių pastatų sugriauta“, – pasakoja R. Sinkevičius.

Bajorų šeimoje gimęs S. Lukošius mokytis į Kauną atvyko 1926-aisiais, atlikdamas praktiką iš kariuomenės pulko fotografo nusipirko pirmąjį fotoaparatą. Sovietmečiu dirbdamas Miestų statybos projektavimo institute daugiau kaip 30 metų fotografavo besikeičiantį Kauną.

„Lukošius ne tik fotografavo, jis buvo tarsi miesto metraštininkas, rinko informaciją apie tuos nugriaunamus pastatus, apie tuos žmones, kurie gyveno tuose namuose, architektai, projektavo senąjį Kauną ir jis stengėsi visa tai labai tiksliai išsaugoti“, – teigia istorikas dr. Gediminas Kasparavičius.

Dalis fotografo archyvo 1946-aisiais sunaikinta per potvynį, Kauno miesto muziejuje saugoma daugiau kaip 15 tūkst. S. Lukošiaus negatyvų.

„Buvo labai sunku išskirti, kokią tematiką pasirinkti, todėl kad jis fiksuoja visus, tiek miegamuosius Kauno rajonus, tiek senamiestį, upę, na, be galo daug tų temų“, – sako istorikė dr. Inga Puidokienė.

Muziejininkų planuose – kitais metais išleisti S. Lukošiaus fotografijų albumą, skirtą Kauno tarpukario architektūrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt