Naujienų srautas

Kultūra2016.12.13 16:19

Skelbiama Bibliotekų metų pabaiga

Antradienį renginiu nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje baigiasi Bibliotekų metai. Konferencijoje apžvelgiami svarbiausi šių metų įvykiai bibliotekoms ir jų lankytojams.

Renginyje, į kurį susirinko šalies bibliotekų vadovai, bibliotekininkai ir valstybinių institucijų vadovai, prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė padėkos raštus ir aplankė naujai įkurtą Vaikų literatūros skyrių.

Pasak prezidentės, Bibliotekų metai – tai papildomo dėmesio knygoms ir pagarbos bibliotekininkų darbui metai. Mūsų bibliotekos yra ne tik kultūros židiniai, bet ir bendruomenių namai, susitikimų, pagalbos ir atramos vieta. Kad ir kokiu sparčiu tempu gyventume, kad ir kokia virtuali erdvė atsivertų, knyga mūsų gyvenime visada išliks svarbi. Prezidentė padėkojo bibliotekininkams už tai, kad jie myli ir knygas, ir kiekvieną pas juos ateinantį žmogų.

„Bibliotekos yra knygos simbolis, tas tarpininkas, kuris atneša mums knygą, moko skaityti ir bendrauti per knygas, su knyga. Todėl Bibliotekų metai –tai taip pat ir papildomo dėmesio bibliotekoms metai, tai ir pagarbos bibliotekininkų darbui metai. Todėl tikrai palaikiau šiuos metus“, – žurnalistams renginyje sakė prezidentė.

Šalies vadovė padėkojo bibliotekininkams už tai, kad jie myli ir knygas, ir kiekvieną pas juos ateinantį žmogų.

„Esu dėkinga tiems žmonėms, kurie dirba su knyga, nes knyga yra mūsų gyvenime svarbi ir turi likti svarbi. Tie žmonės, kurie pasiaukojančiai dirba su knygomis, su žmonėmis yra tikrai verti pagarbos, nes žinome, kad jie ir kukliau gyvena, ir atlyginimai nėra kažin kokie. Bet ta meilė knygai išties suteikia jiems prasmę ir mums suteikia pagarbos jausmą tiems žmonėms“, – kalbėjo prezidentė.

Šalies vadovės globojamų Bibliotekų metų renginiai suvienijo Lietuvos knygų mylėtojus. Iki pat 2016-ųjų pabaigos šalies bibliotekos kvietė į įvairius susitikimus, daug dėmesio buvo skirta bendruomenę telkiančiai veiklai – protų mūšiams, knygų dalyboms, edukaciniams užsiėmimams. Šalies bibliotekose vykusi akcija „Vasara su knyga“ sutelkė dešimtis tūkstančių Lietuvos žmonių – vyko daugiau kaip 1300 įvairių renginių, knygų pristatymų, diskusijų.

Prezidentės dėmesys skaitančiai Lietuvai tęsiasi nuo pat pirmosios kadencijos. Prieš 6 metus šalies vadovės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ tapo visuotiniu judėjimu, sutelkiančiu knygų skaitytojus visoje Lietuvoje. Per pirmuosius penkerius akcijos „Knygų Kalėdos“ metus šalies bibliotekoms padovanota per 172 tūkst. knygų.

Ypatingi metai ir nacionalinei bibliotekai

Lietuvos nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas teigia, šie metai bibliotekai – iš tiesų ypatingi: atnaujinta Nacionalinė biblioteka rugsėjį atvėrė duris po aštuonerių metų rekonstrukcijos, o per tris mėnesius joje apsilankė beveik 60 tūkstančių lankytojų.

Taip pat nacionalinėje bibliotekoje bus pristatyta virtualios realybės ekspozicija „Laiko portalas“ – tai ateities bibliotekos vizija virtualioje erdvėje. Naudojant specialias technologijas, bibliotekos lankytojams suteikiama galimybė keliauti laiku, patiems pamatyti istorinius įvykius ir asmenybes.

Lietuvoje šiuo metu veikia pustrečio tūkstančio bibliotekų, jose dirba beveik 6 tūkstančiai darbuotojų. Šalies bibliotekose sukaupta daugiau nei 107 milijonai knygų ir kitų informacijos išteklių.

Skaičiuojama, kad pernai bibliotekose apsilankė kas antras šalies gyventojas.

Paskelbus 2016–uosius Bibliotekų metais, buvo siekiama padidinti bibliotekų įvaizdžio patrauklumą visuomenei ir socialiniams partneriams, išryškinti bibliotekų tinklo privalumus, atskleisti daugialypių bibliotekų teikiamų paslaugų plėtros ir naudos visuomenei potencialą.

Bibliotekų metams iš viso buvo skirta 450 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų, iš jų 300 tūkst. eurų – naujoms knygoms ir kitiems leidiniams įsigyti.

Lietuvoje šiuo metu veikia 2,5 tūkstančio bibliotekų, kuriose dirba beveik 6 tūkstančiai profesionalių darbuotojų. Kasmet bibliotekos sulaukia per 20 mln. apsilankymų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi