Kultūra

2016.12.09 20:43

Vilniuje pristatoma niekada anksčiau nepastatytos J. Juzeliūno operos premjera

Vieno svarbiausių lietuvių kompozitorių Juliaus Juzeliūno metus baigia Valstybinis simfoninis orkestras. Kompozitoriaus 100-mečio minėjimo proga orkestras pastatė J. Juzeliūno operą „Žaidimas“.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas Gintaras Rinkevičius sako, kad J. Juzeliūno opera „Žaidimas“ – įspūdingiausias orkestro sezono pastatymas. Prieš beveik pusšimtį metų opera sukiršino kompozitorių, dirigentą Joną Aleksą ir solistus.

Dainininkai teigė, kad muzikos sudainuoti neįmanoma, dirigentas peikė prasminius žodžių akcentus – esą jie ne taip sudėlioti, netinkami kirčiai. Tada, 70-aisiais, opera scenos ir neišvydo. Tačiau J. Juzeliūno muzika ir amžina žmogaus atsakomybės, sąžinės tema išlaikė laiko egzaminą ir šeštadienį skambės Vilniaus Kongresų rūmuose.

„Aš net nežinau, ar tai opera, ar drama. Viskas, netgi tekstas – tai yra prozinis tekstas –ir buvo tas riešutėlis, kurio kažkada, , kai autorius buvo gyvas, negalėjo perkąsti arba neįvertino ir solistai, ir teatrų administracija“, – paaiškino dirigentas G. Rinkevičius.

Pasak dirigento, šiandien J. Juzeliūno operą jis net galėtų pavadinti „retro muzika“, nes vieną partiją repeticijose atlieka sintezatorius. O novatoriškai skambėję džiazo elementai, saksofonas, dabar vertinami greičiau kaip klasika.

Kompozitorius J. Juzeliūnas operą sukūrė pagal šveicarų rašytojo Friedricho Durenmato apysaką „Avarija“. Turtingas verslininkas Trapsas, kurio vaidmenį kuria Tadas Girininkas, dėl automobilio gedimo priverstas kelioms dienoms likti mažame pakelės miestelyje. Čia gyvenantys buvę teisininkai žaidžia teismo procesą. Verslininkas įsitraukia į žaidimą.

„Jų teismo žaidimas sukuria prielaidą, kad nusikaltimą galėjo įvykdyti tas savanoriškai teisiamuoju tapęs herojus. Tas žaidimas virsta tragedija pagrindiniam herojui“, – apie operos siužetą pasakoja režisierius Nerijus Petrokas.

Šeštadienį Kongresų rūmų scenoje dainuos Kauno valstybinis choras, solistai Mindaugas Zimkus, Rafailas Karpis, Arūnas Malikėnas, Egidijus Dauskurdis, Jovita Vaškevičiūtė ir Lina Dambrauskaitė.