Kultūra

2016.12.07 23:00

Savaitgalį vyks literatūros festivalis „Vilniaus lapai“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.07 23:00

Penktadienį Vilniuje prasidės naujas tarptautinis literatūros festivalis „Vilniaus lapai“, kurio organizatoriai sako siekiantys grąžinti literatūros skaitymus į viešą kultūrinį gyvenimą. 

Lietuvoje pirmą kartą rengiamas tarptautinis literatūros festivalis „Vilniaus lapai“ truks tris dienas. Nacionaliniame dramos teatre ir Valstybės pažinimo centre vyksiančio festivalio programoje - dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams ir jų tekstų skaitymams. Vienas šio festivalio tikslų, pasak jos organizatorių, grąžinti literatūros skaitymus į viešą kultūrinį gyvenimą. Festivalio pagrindine ašimi taps literatūros autoriai ir jų kūryba: poetai ir prozininkai skaitys savo kūrinius ir bendraus su publika. Festivalio paantraštė - autografai, taip organizatorių teigimu, siekiama priartinti skaitytojus prie kūrėjų.

„Mes pasirinkome dar neužpildytą nišą, tai yra autoriaus parodymas ant scenos, autoriaus ir jo kūrybos parodymas ant scenos, nors daug renginių vyksta, bet dėmesio autoriui ir jo kūrybai trūksta, dažniausiai tokie susitikimai vyksta nedidelėse auditorijose ir skaitantys žmonės, bet nelaikantys savęs literatais ar literatūros ekspertais, jie tiesiog neateina į tokius susitikimus. Pamanėme, kad teatras yra pakankamai demokratiška erdvė, į kurią žmogus drąsiai ateis, nes yra pratęs ateiti ir susitikti su menu, turbūt čia yra toks bandymas pritraukti kuo daugiau žmonių, kurie šiaip skaito, bet skaito vieni namie, ir nedrįsta eiti į susitikimus su autoriais“, – sakė viena iš festivalio organizatorių Rūta Kačkutė.

Dauguma festivalio renginių nemokami. Bilietai parduodami į tris pagrindinius vakarinius renginius, vyksiančius Nacionaliniame dramos teatre - tai lietuvių rašytojų  Rolando Rastausko, Danutės Kalinauskaitės ir islandų rašytojo Hallgrimuro Helgasono kūrybos skaitymai bei susitikimai su jais.

„Daugiausia – nemokamų renginių, į juos gali patekti visi, o kodėl yra mokamų? Tam, kad pakeltume viešo skaitymo prestižą, nes visos kitos meno formos – ar eitum į koncertą, kiną, teatrą, - mokamos, o susitikimai su autoriais visada nemokami, ir autoriai negauna autorinio atlyginimo; siekis – atlyginti autoriams už viešą pasirodymą, kelti rašytojo ir jo kūrybos prestižą“, – idėją pristatė R. Kačkutė.

Pirmasis pirmojo festivalio renginys - šį penktadienį Nacionaliniame dramos teatre, kur vyks R. Rastausko kūrybos vakaras „Otelas iš Sibiu“.