Naujienų srautas

Kultūra2016.12.07 12:12

Praveriamos durys į restauruotą nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus pastatą

LRT.lt 2016.12.07 12:12

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, švęsdamas savo 95-ąjį gimtadienį, atveria restauruoto buvusio Vytauto Didžiojo kultūros muziejaus pastato duris ir kviečia pamatyti modernistinės architektūros šedevrą, UNESCO paveldo objektą – Vladimiro Dubeneckio, Karolio Reisono ir Kazio Kriščiukaičio sukurtą muziejaus statinį, kuris pagal tuometinius siekius turėjo būti „gražiausias visos Lietuvos monumentas“, rašoma pranešime spaudai.

Jau bebaigiamas statyti 1934 m. Stokholmo muziejaus direktoriaus buvo įvardintas kaip „didžiausias ir moderniškiausias visoje Baltijoje (...). Europiška retenybė“. Pastatui šie metai taip pat jubiliejiniai – 80-ieji.

Vytauto Didžiojo muziejų kompleksui pastatyti tuomet prireikė daugiau nei 2 mln. litų. Valstybė tegalėjo skirti pusę reikiamos sumos – per milijoną litų suaukojo visos Lietuvos žmonės. Dabar pastato rekonstrukcijai jau išnaudota 7,8 mln. eurų, dar trūksta beveik keturių.

Jau tarpukariu buvo aišku, kad muziejus suprojektuotas gerokai per mažas. 2007–2009 m. muziejaus kieme pastatytas modernus 898 m2 bibliotekos pastatas. Joje įrengtos muziejaus bibliotekos, archyvų saugyklos, skaitmeninimo centras, sukurta erdvi ir šviesi skaitykla, parodų salė. Priestatui pastatyti prireikė 1,7 mln. eurų. Senasis pastatas taip pat padidės beveik 500 m2, nes bus įrengti įstiklinti kiemeliai, pastogė.

Akcija „18 dienų autentikos“ kviečia lankytojus pažinti tarpukario interjero ypatumus ir išskirtinę „taupiojo modernizmo“ estetiką. Individualistai ras ženklinimo sistemą „Muziejus – matyk“, kuri nuves prie įdomesnių detalių, atkreips dėmesį į vertingiausius architektūrinius sprendimus, atskleis įdomias istorijas. Kiti kasdien galės keliauti su muziejaus gidais, kurie padės perprasti pastato vertę.

Muziejumi milžinu tuomet vadintame pastate jau senokai neeksponuojami muziejaus turtai, todėl atveriamos durys ir į paprastai lankytojams neprieinamą erdvę – muziejaus saugyklas, kuriose bus galima susipažinti su vienu turtingiausių Lietuvoje liaudies meno skulptūrų rinkinių, kuris eksponuojamas autentiškose, restauruotose spintose. Tiltą tarp muziejaus gimimo ir šių dienų nuties dailininko Sauliaus Valiaus specialiai šiam pastatui kuriama kinetinė videoinstaliacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi