Kultūra

2016.12.04 22:27

Smėlio kolekcionierė visuomenei pristatė savo eksponatus

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.04 22:27

Kolekcionuoti įvairius daiktus, istorines vertybes – įprasta. Tačiau smėlio kolekcionierių Lietuvoje reta. Susipažinti su įvairiose šalyse randamu juodu, baltu, raudonu smėliu ar smėlio laikrodžiais iki Naujųjų galima Alytaus kraštotyros muziejuje.

Baltas kaip kreida, juodas kaip anglis, rudas kaip derva arba rupus kaip malta kava, smulkus, porėtas, molingas su žvirgždo priemaišomis, vulkaninės kilmės – tokia kernavietės Eglutės Olšauskienės smėlio kolekcija.

Pirmasis smėlis prieš 45 metus į namus atkeliavo iš Karklės, dabar kolekcijoje smėlio mėginiai iš daugiau nei 50 pasaulio šalių.  

Kolekcininkė planuoja surinkti smėlio mėginių iš kiekvieno Lietuvos rajono, nes skirtinga jo spalva priklauso nuo skirtingų mineralinių priemaišų.

Smėlio dovanoja ir draugai, o, pavyzdžiui, blizgančio – iš Japonijos – atvežė dukra. E. Olšauskienė pripažįsta, kad dėl savo pomėgio kartais pakliūna ir į nemalonias situacijas.

„Skrendant iš  Australijos į Naująją Zelandiją yra tokia tvarka, kad  yra nuvalomi netgi kalniniai batai, mums išplovė palapinę oro uoste ir po trečios patikros vis tiek atrado, kad turime maišelyje smėlio, jį paėmė, turėjome daug nemalonumų, bet baigėsi viskas sėkmingai“, – nutikimą prisiminė smėlį kolekcionuojanti moteris.

Kad smėlis tinka ir laikui skaičiuoti panevėžietis Valdemaras Jakštas sako žinojęs, tačiau pirmąjį smėlio laikrodį gavęs dovanų netikėjo, kad sukaups jų daugiau nei 350.

Esą šie laikrodžiai puikūs talkininkai skaičiuoti laiką verdant kiaušinius, plikant arbatą ar sportuojant. Jie įtaisyti netgi baltinių rankovių sąsagose arba kotelio maišymo lazdelėse.

Alytaus kraštotyros muziejuje paroda apie smėlį ir stiklą veiks iki Naujųjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.