Kultūra

2021.12.08 10:25

Cvirkos paminklo nebeliko ir Kaune – biustas perkeltas į Vaikų literatūros muziejaus patalpas

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.12.08 10:25

Trečiadienį Kaune buvo perkeltas sovietmečio veikėjo ir rašytojo Petro Cvirkos biustas. Greta Vaikų literatūros muziejaus stovėjęs paminklas dabar atsidūrė pastato viduje. Kol kas neaišku, ar jis ateityje galėtų tapti ekspozicijos dalimi.

Kaip LRT.lt teigė Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Deimantė Cibulskienė, sprendimą perkelti P. Cvirkos biustą lėmė įvairios priežastys. Viena jų – žmonių reakcija.

„Jau norėjome išspręsti šį klausimą, kai akcentai dėliojami ne ten, kur turėtų būti dėliojami. Mes, kaip literatūros muziejus, norime kalbėti apie literatūrą, apie P. Cvirką – kaip apie rašytoją. Turime gausų saugomą jo rinkinį muziejuje, beveik 5 tūkst. eksponatų. Ir norėdami, kad baigtųsi neapykantos ir pykčio protrūkiai, nusprendėme perkelti“, – pasakojo D. Cibulskienė.

Perkėlimas buvo ir Vaikų literatūros muziejaus vykdomo persitvarkymo dalis. Dabar paminklas, anot D. Cibulskienės, yra šio muziejaus patalpose esančiame kambarėlyje, kuriame 1934–1935 m. gyveno P. Cvirka, manoma, kad P. Cvirka ten parašė bene geriausius savo kūrinius.

„Kambarėlis šiuo metu yra tuščias, nesutvarkytas ir ateityje, jeigu nutarsime, kad pagal dydį biustas įsikomponuoja į ekspoziciją, tai ten ir bus eksponuojamas“, – komentavo muziejaus direktorė.

Įvykiai Vilniuje, kai buvo nukeltas P. Cvirkos paminklas, anot pašnekovės, neturėjo jokios įtakos.

„Šis klausimas vis iškildavo daug metų. Kaskart su Kauno miesto savivaldybe diskutuodavome, kam priklauso paminklas ir kur galėtume jį perkelti. Šis klausimas tikrai neatsirado staiga“, – sakė D. Cibulskienė.

Rugsėjį buvo iškilęs klausimas, kam priklauso P. Cvirkos biustas. D. Cibulskienė aiškino, kad muziejus kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę, klausdamas, ar tikrai paminklas nepriklauso jiems. Savivaldybė atsakė neigiamai ir pridūrė, kad neprieštarautų, jei muziejus įsitrauktų jį į turto apskaitą.

P. Cvirkos biustas, pasak D. Cibulskienės, Kaune, K. Donelaičio gatvėje, stovėjo nuo 1959 m., kai dabartiniame Vaikų literatūros muziejuje veikė P. Cvirkos memorialinis muziejus.

LRT.lt primena, kad lapkričio 19 d. P. Cvirkos paminklas buvo nukeltas Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt