Kultūra

2016.11.30 00:21

M. Krikštopaitytės knygos personažas pelė Stasė supažindins vaikus su menu

Meno kritikė Monika Krikštopaitytė parašė pirmąją originalią lietuvišką knygą vaikams apie šiuolaikinį meną. Moteris sako knyga siekianti, kad domėjimasis menu vaikams taptų įpročiu.

Meno kritikė knygą „Kultūringa pelė Stasė“ skiria 7–12 metų vaikams – tai pirmoji originali lietuviška knyga vaikams apie meną, supažindinanti su pasaulio ir su Lietuvos meno istorija. Pagrindinis knygos personažas – pelė Stasė.

„Stasė man turi skarotą įvaizdį ir manau, kad kultūra tarp žmonių turi tokį skarotą senovinį įvaizdį, kuris nėra teisingas. Pats vardas Stasė nėra niekuo blogas, pirmoje versijoje buvo, kad ji virsta į Steisi angliškiems draugams“, – aiškina knygos autorė.

Pasak M. Krikštopaitytės, jos karta neturėjo tokių galimybių domėtis menu, kokias turi dabartiniai vaikai. Apsilankymas užsienio meno erdvėse jau tampa kelionių įpročiu, todėl ji sako, kad dabar pats laikas pradėti lankyti muziejus ir savo šalyje. Autorės teigimu, šios knygos tikslas – kad atsirastų įprotis menu domėtis nuo vaikystės      

„Aš tikiu tokiu pažinimu, kai jis susilieja su patirtimi, kai eini ir kažką bedarydamas pajunti, patiri, nes netikiu vadovėliais, pati nemėgau vadovėlių, gali išmokti datas ir pamiršti, o čia pamatyti skulptūrą paveikslą“, – sako knygos autorė.

Pasak M. Krikštopaitytės, knyga – tai pelės Stasės nuotykiai, ji, patekusi į paveikslą, tampa jo dalimi ir ima domėtis menu. 

Knygoje pasirodo daugiau personažų: Dramblys Odis, triušis Kardamonas, taip pat šeškas Aldonas Beretinskas, kurio prototipą galima atpažinti. Knygą iliustravo dailininkė Dalia Karpavičiūtė, išleido Modernaus meno centras, leidžiantis meno albumus, knygas apie meną.