Kultūra

2021.12.07 09:01

Paroda „Eglės Dean Tekstilės studija“: pasaulyje žinoma kaip tekstilės dizainerė, Lietuvoje – kaip menotyrininkė

LRT.lt2021.12.07 09:01

Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Artifex“ vyksta pasaulyje žinomos, kaip tekstilės dizainerės, o Lietuvoje kaip menotyrininkės, dailės kritikės Eglės Surotkevičiūtės-Dean (1964-2019) audinių dizainų paroda, rašoma galerijos pranešime žiniasklaidai.

Kurotorės Severija Žukauskytė ir Ieva Baltrėnaitė su Eglės Dean asmenybe susipažino prieš maždaug metus. Šis susitikimas įvyko per bendrą pažįstamą juvelyrę Jurgitą Erminaitę-Šimkuvienę. Tiesa, merginos pačią, 2019 m. į amžinybę iškeliavusią Eglę, pažino per jos tekstilės darbus, pokalbius su jos mama Rūta, draugais: Helmutu, Karina, Jurgita, Vygintu, o ne ją pačią asmeniškai.

Ši pažintis per meno kūrinius suintrigavo ir sudomino Eglės Dean tekstilės raštus pristatyti platesnei auditorijai. Išlikusių darbų tiek daug! Jie reikšmingi Lietuvos tekstilės istorijai pasauliniu mąstu, bet menkai iki šiol žinomi Lietuvoje. Eglė savo kurtų raportų nebuvo eksponavusi, kaip meno kūrinių, nors tūkstančiai, o gal net milijonai jos ranka nupieštų ir fabrikuose išmargintų audinių puošia tokį pat nenusakomai didelį kiekį žmonių namų visame pasaulyje.

Ieva ir Severija taip pat yra tekstilės menininkės-dizainerės, todėl Eglės kūriniai ir patraukė jų dėmesį. Taip pat, bendra jas rišanti specialybė įtraukė į norą dizaino darbus parodyti meno galerijos formate. Kuratores „užkabino“ ne tik Eglės Dean sukurti tekstiliniai raportai, bet ir spalvinga menininkės gyvenimo istorija. Atrodė, jog jos buvo daug ir visur.

Nes kiek pažįstate žmonių, kurie būtų išmėginę tiek skirtingų specialybių per vieną gyvenimą: menotyros studijos Vilniaus dailės akademijoje (Lietuva), kino režisūra Teatro ir kino institute Tbilisyje (Gruzija) bei tekstilės dizainerės kelias baigus Otis dailės ir dizaino kolegiją (Los Andželas, Jungtinės Amerikos Valstijos)? Visus šiuos dalykus Eglė Dean studijavo skirtingose pasaulio šalyse. O dar įdomiau kuratorėms buvo tai, jog pelningiausia išbandyta Eglės Dean meno sritis buvo tekstilė. Tai ir stebina ir džiugina.

Parodos pavadinimu tapo „Eglės Dean Tekstilės studija“ ne be reikalo. Severija Žukauskytė ir Ieva Baltrėnaitė nori pakviesti į tikrą menininkės studiją, kuri šiuo metu yra perkelta į galerijos erdvę. Kaip eksponatai galerijoje yra eksponuojami ne tik audiniai, Eglės Dean ranka piešti audinių raportai, bet ir menininkės namų studijos baldai, pačios pasidaryti štampukai bei lankytojų laukiančios mažos prisiminimo dovanos – atvirukai su Eglės Dean kurtų audinių raštų vaizdu bei trumpu menininkės rašytu eilėraščiu. Atvirukai sukurti specialiai šiai parodai atvirlaiškio forma. Juos galite pasiimti ne tik kaip atsiminimo dovanas, bet ir nusiųsti kažkam seniai užmirštam, bet vertam prisiminti ar mylimam, kuriam būtų verta apie tai priminti.

Už parodos atsiradimą kuratorės norėtų padėkoti Eglės mamai Rūtai Surotkevičienei, kuri išsaugojo visus parodoje rodomus eksponatus, maloniai priimdavo visus besidominčius Eglės kūryba ir su jais maloniai bendraudavo. Taip pat, parodą tikriausiai būtų buvę kur kas sunkiau surengti, jei ne Eglės Dean kursioko ir ilgamečio draugo menotyrininko Helmuto Šabasevičiaus pasidalintos žinios bei pagalba.

Už pažintį ir laiką dalinantis bendromis istorijomis dėkojame Jurgitai Erminaitei-Šimkuvienei bei Karinai Kazlauskaitei. Įdomu tai, jog šią parodą finansuoja ne institucija, o Eglės Surotkevičiūtės-Dean klasiokai. Ačiū jiems visiems! Ypač Vygintui Leipui už iniciatyvą atvedusią parodos idėją prie parodos išsipildymo!

Taip pat Ieva Baltrėnaitė ir Severija Žukauskytė nori padėkoti Movie Wheels už pagalbą ruošiant parodos ekspoziciją!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt