Kultūra

2021.12.06 17:22

Tarp UNESCO vertybių – sovietmečiu pogrindyje leista „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“: tai buvo kaip stebuklas

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.06 17:22

Lietuvai minint 30-metį UNESCO nacionalinį registrą papildė dar devyni objektai. Tęsiame reportažų ciklą apie juos – šįkart apie sovietmečiu pogrindyje leistą „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“.

Pogrindžio spaustuvėje „ab“ – kur Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius nuo 1980-ųjų spausdino draudžiamus religinius ir istorinius leidinius – kardinolas Sigitas Tamkevičius sovietmečiu lankėsi vos kartą.

Žinios. Mokyklose toliau auga COVID-19 atvejų skaičius: registruoti 455 protrūkiai, per 1800 užsikrėtimų

Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos redaktorius ir leidėjas sako žinojęs, kad yra sekamas, todėl buvęs itin atsargus.

„Žinant, kiek tada buvo KGB darbuotojų ir kiek jie turėjo kolaborantų, skundikų, šnipelių, kurie informaciją jiems perduodavo, tai kad per 17 metų nesugebėjo sulikviduoti kronikos, kaip stebuklas, panašus stebuklas buvo ir šita „ab“ spaustuvė“, – teigia „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ leidėjas S. Tamkevičius.

Pirmas bažnyčios kronikos numeris pasirodė 1972-aisiais. Sigitas Tamkevičius sako, ir pats nežinantis visų vietų, kuriose leidinys spausdintas. Pirmieji numeriai redaguoti ir leisti Simne, vėlesni – Kybartuose.

Pasak S. Tamkevičiaus, ant Simno ežero kranto „buvo nedidelė pirkutė, kurioje gyveno dvi davatkėlės geros. Jos priėmė, žinojo, kad pavojingas darbas, bet buvo drąsios ir priėmė ir ten mano pagalbininkai atvykdavo ir numerį normaliai suredaguodavo ir du kartus perrašydavo, na ir tada jis pasklisdavo po visą Lietuvą“.

Bažnyčios kronikos egzemplioriai, tikinčiųjų pareiškimai, kratų protokolai, nuotraukos, S. Tamkevičiaus užrašai dabar saugomi Kauno arkivyskupijos muziejuje. Apie 11 bendražygių, padėjusių platinti Kroniką, buvo suimti, S. Tamkevičius 1983-iaisias nuteistas ir kalintas lageriuose.

Pasak kardinolo, iki 1989-ųjų leista Bažnyčios kronika savo misiją – drąsinti žmones – atliko, išėjo 81 numeris, ji buvo verčiama ir platinama užsienyje.

„Pirmiems kronikos numeriams surinkti medžiagą buvo labai sunku. Praėjus kokiems 3–4 metams, kai kronikos medžiagą pradėjo skaityti per Vatikano radiją, per Laisvės Europą, kai žmonės išgirsdavo apie save kalbant, labai visi pradrąsėjo“, – pastebi S. Tamkevičius.

Šįmet Lietuvos katalikų bažnyčios kronika, saugoma Kauno arkivyskupijos muziejuje, įrašyta į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ – jai suteikta regioninė reikšmė. Dokumentinį paveldą sauganti ir viešinanti programa įsteigta prieš 3 dešimtmečius, Lietuvai tapus UNESCO nare.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt