Kultūra

2021.12.06 16:34

Lietuvoje planuojami nauji Kryme ir Donbase koncertavusių atlikėjų pasirodymai

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.12.06 16:34

Kultūros ministerija pavaldžių įstaigų vadovams aiškina, kad šalyje neturėtų būti rengiami koncertai atlikėjų, kurie koncertuoja okupuotose Ukrainos teritorijose ir taip palaiko Vladimiro Putino režimą. Kol ministerija kalba, pardavinėjami bilietai į nusipelniusio Rusijos atlikėjo Andrejaus Dijevo koncertą. A. Dijevas vasarą Kryme, buvusioje Ukrainos Rados sanatorijoje, vedė užsiėmimus Muzikos vasaros akademijoje.


Koncertą vienoje iš Vilniaus bažnyčių organizuoja privati įstaiga, Kultūros ministerija sako neturinti svertų uždrausti tokiems atlikėjams atvykti į Lietuvą, jeigu juos kviečia ministerijai nepavaldžios institucijos.

Garsus rusų violončelistas Sergejus Rolduginas žinomas ir kaip Rusijos vadovo Vladimiro Putino dukters krikštatėvis. Iš žurnalistinių tyrimų apie jį dar žinoma, kad būtent per šį jaunystės laikų V. Putino draugą į neaiškias sąskaitas iš valstybinių Rusijos įmonių plaukia pinigai. S. Rolduginas vadinamas V. Putino pinigine.

S. Rolduginą ir A. Dijevą sieja bendras projektas – abu jie yra Muzikos vasaros akademijos pedagogai. Apie šią akademiją Rusijos spauda rašo, kad joje garsiausi menininkai, muzikos genijai pedagogai bet kurį studentą gali paversti scenos legenda. Projektas vykdomas Jaltoje, nuo Ukrainos atplėštoje teritorijoje, buvusioje Ukrainos Rados sanatorijoje „Nižnaja Oreanda“.

„Kartu jie vykdo veiklą labai įdomioje sanatorijoje, kuri yra valdoma pono Putino ofiso, vadinasi, Rusijos prezidentūros kanceliarijos. Tai yra prabangi sanatorija ant jūros kranto, kuri priklausė Ukrainos Radai ir buvo tiesiog nacionalizuota Rusijos po aneksijos. Tai nelabai tokie korektiški dalykai iš tikrųjų“, – LRT RADIJUI sakė visuomenininkas Haroldas Daublys.

Rusijoje nusipelnę minėti muzikantai ir jų studentai vasarą buvo apgyvendinti Kremliaus korpuse. Muzikos vasaros akademija vyko šių metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais, o prieš Kalėdas koncertuoti Lietuvoje ruošiasi vienas iš garsiųjų minėtų pedagogų.

„Yra trys atlikėjai, visi jie yra pasaulinio masto muzikantai, jų patirtis sunkiai suvokiama net ir koncertinė, kai kurių – pedagoginė“, – intrigavo viena iš koncerto organizatorių, kuri prašė neviešinti jos vardo ir pavardės.

Vienas iš garsių į Lietuvą atvykstančių muzikantų ir pedagogų yra minėtasis A. Dijevas, vasarą talentus ugdęs okupuotoje Ukrainos teritorijoje ir gyvenęs tiesiogiai Kremliaus valdomoje sanatorijoje. Sanatorijai taikomos ES sankcijos.

„Ukrainiečių bendruomenė Lietuvoje nėra tik tolimųjų reisų vairuotojai ar statybininkai, yra ir kultūros žmonių, kurie visa tai mato“, – LRT RADIJUI sakė Aleksas Matvejevas, režisierius, ukrainiečių bendruomenės Lietuvoje atstovas.

„Mūsų savijauta koncertuojant tokiems atlikėjams yra tarsi kognityvinis disonansas. Mes be galo dėkingi Lietuvai už paramą po 2014 metų Krymo ir Donbaso kontekste, bet tuo pačiu mes matome, kad (kviečiami atvykti) tie žmonės, kurie pritaria tai okupacijai ir kariniams veiksmams prieš gimtąją šalį, tai nėra malonu ir tai šiek tiek stebina“, – pridūrė A. Matvejevas.

Anonime norėjusi likti koncerto organizatorė tvirtino nenorinti kalbėti apie politinį aspektą, kurio aiškino nelabai žinanti.

Skelbiama, kad A. Dijevo ir dar dviejų atlikėjų koncertą Lietuvoje gruodžio 18 dieną pristato Davido Oistracho labdaros fondas. D. Oistrachas – „žmogus legenda, labai didis asmuo“, sakė koncerto organizatorė.

Apie smuikininką D. Oistrachą rašoma, kad jis buvo vienas iš pagrindinių Sovietų Sąjungos kultūros ambasadorių užsienyje. Dar giliu sovietmečiu jis rengė koncertus įvairiose pasaulio salėse. Dabar jo vardo fondą remia Rusijos bankas „VTB24“, kurio 60 procentų akcijų valdo Rusijos federacija. Lietuvoje koncertą pristatančio fondo partneris yra Rusijos kultūros ministerija.

„Nenoriu komentuoti tos pusės, nes mūsų kompetencija yra kultūra, menas. (...) Mes turime atsakyti už tai, kad mūsų kviečiami menininkai būtų verti mūsų kultūros įstaigos, mūsų scenos“, – sakė prie koncerto organizavimo prisidedanti pašnekovė.

Ukrainiečių bendruomenės atstovas tokiose situacijose mato grėsmes.

„Mums dažnai sako: nepainiokime meno ir politikos, kultūros ir politikos. Bet yra sąvoka kultūros diplomatija ir manau, kad visi sutiks, kad tai yra labai didelis svertas ir politikoje, ir kultūroje. Toks momentas yra, kad kuo aukštesnis kalibras kultūros, galbūt yra dainuškės, pašoko ir kitą dieną niekas neprisimena, bet kai atvažiuoja meistrai, kai atvažiuoja akademinės muzikos grandai, tai matoma ir tai veikia, tai tarsi legalizuoja tos valstybės, iš kurios jie atvažiuoja, elito vertybes“, – kalbėjo A. Matvejevas.

Oficialus koncerto organizatorius yra viešoji įstaiga Slavų tradicinės muzikos mokykla.

A. Dijevo koncertas numatytas Gruodžio 18 dieną Vilniuje, Šventosios Kotrynos bažnyčioje, maždaug trečdalis bilietų, kainuojančių nuo 11 iki 16 eurų, jau parduota. Viešosios įstaigos Slavų tradicinės muzikos mokyklos vadovė Irena Zacharova kalbėti nenorėjo, LRT RADIJUI ji sakė, kad yra išvykusi į komandiruotę.

Spalį Lietuvoje turėjo koncertuoti pianistas Nikolajus Luganskis, kuris taip pat rengė nemokamą koncertą Donbaso filharmonijoje ir interviu aiškino, jog koncertus rengia nemokamai, nes nori palaikyti šio krašto žmones. Jis taip teigė, kad pasikeitus valdžiai Donbase atsirado daugiau kultūros. Skelbta, kad koncertas neįvyks dėl atlikėjo patirtos traumos, kurią patvirtino jis pats.

Tuomet politikai kalbėjo apie gaires, kurios padėtų išvengti dviprasmiškų situacijų.

„Yra draudžiamų atvykti sąrašuose asmenys, gyvenantys ar priimantys sprendimus Donbase. Tai, kad vienas žmogus lankėsi viename ar kitame geografiniame taške ar teritorijoje, tai mes tai galime vertinti tik per valstybinių įstaigų prizmę. Taip, mes iš tiesų pasisakome ir kalbame su įstaigų vadovais, raginame, kad tokie atlikėjai valstybinėse įstaigose nekoncertuotų ir nebūtų kviečiami. O privatiems mes neturime svertų įpareigojimų riboti jų komercinę veiklą šiuo aspektu teisiškai“, – komentavo kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.

Kitų metų sausį Lietuvoje koncertuoti yra suplanavusi Rusijos atlikėja Dijana Arbenina, kuri taip pat ne kartą koncertavo Kryme. Bilietai parduodami į Svetlanos Surganovos koncertą Šventosios Kotrynos bažnyčioje kitų metų gegužę, šiai atlikėjai yra uždrausta vykti į Ukrainą dėl turų Donbase. Toje pačioje bažnyčioje gegužę bus rodomas Jevgenijaus Kniazevo spektaklis. J. Kniazevas yra pasirašęs viešą kreipimąsi į V. Putiną, kuriame šlovino Krymo aneksiją.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt