Naujienų srautas

Kultūra2016.11.27 23:45

Bistrampolio dvare pagerbtas Nobelio premijos laureatas H. Sienkiewiczius

Panevėžio rajone Bistrampolio dvare paminėtos Nobelio premijos laureato, lenkų rašytojo Henryko Sienkiewicziaus 100-osios mirties metinės. Dvare, kuriame lankėsi rašytojas, atidengta atminimo lenta, surengta diskusija apie Lietuvos ir Lenkijos santykius.

Dvarininkų Bistramų dvare netoli Panevėžio XIX a. pradžioje dažnai lankydavosi jų giminaitis, Nobelio premijos laureatas, rašytojas H. Sienkiewiczius. 1884–86 m. čia pradėjo rašyti romaną „Tvanas“. Praėjus šimtmečiui po jo mirties, dvare atidengta atminimo lenta.

„Pirmi 150 puslapių kaip tik yra skiriama apie mūsų krašto Laudos bajorus, apie jų žygdarbį, kada jie 1656 m. pirmieji sukilo prieš švedus visoje Žečpospolitoje“, – pasakoja Bistrampolio dvaro valdytojas Rimantas Gudelis.

Romane „Tvanas“ pasakojama apie Lietuvą užplūdusį politinį tvaną, kai Vilnius ir Kaunas buvo okupuotas rusų, o Kėdainiai – švedų. Praėjus 130 metų, lenkų režisierius Tadeušas Bistramas sukūrė dokumentinį filmą „Lietuviškais tvano keliais“, kuriame nufilmavo romane pavaizduotas vietas Panevėžio ir Kėdainių rajonuose.

„Kurdamas filmą atradau tokias pat vietoves, tas pačias pavardes. Labiausiai nustebino, kad pajaučiau tą dvasią, pamačiau vaizdus, tiksliai atitinkančius aprašytus romane, ir mane tai sukrėtė“, – pasakoja režisierius, Bistramų palikuonis T. Bistramas.

Liauda – tai istorinis Lietuvos kraštas, besitęsiantis pagal dešinįjį Nevėžio upės krantą. Apie jį ir apie H. Sienkiewicziaus romaną diskutavo lenkų ir lietuvių istorikai.

„Pagalvojau, gal bus proga pirmąsyk išsiaiškinti, kur ta Liauda, ir man pavyko, dabar jau žinau, kur ji yra, ir tai naujiena man pačiam“, – prisipažįsta Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto katedros vedėjas Alfredas Bumblauskas.

Pasak profesoriaus, rašytojas H. Sienkiewiczius mažai žinomas Lietuvoje, todėl Bistrampolio dvare surengta diskusija bus nors mažas indėlis gerinant Lietuvos ir Lenkijos santykius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi