Kultūra

2021.12.05 12:52

Libertas Klimka. Pagerbta Lietuvos vėliava, skridusi kosmose

Libertas Klimka,etnologas2021.12.05 12:52

Lapkričio 30 dieną Lietuvos etnokosmologijos muziejuje buvo iškilmingai pagerbta mūsų tautinė vėliava, sugrįžusi iš kosmoso. Trispalvė skriejo tris dienas 585 km aukštyje erdvėlaivyje „Dragon“, kurį į orbitą rugsėjo mėnesį iškėlė Elono Musko kompanijos „SpaceX“ raketa „Falcon9“. 

Pirmą kartą kosmonautikos istorijoje misiją, pavadintą „Inspiration4“ („Įkvėpimu4“), vykdė keturi civiliai amerikiečiai, skrydžiui pasiruošę per pusę metų. Misijos sumanytojas ir įgulos vadovas verslininkas Džeradas Izakmanas paprašytas bendradarbio Tomo Vizgirdos, į erdvėlaivį pasiėmė Lietuvos vėliavą, kurią skrydžio metu išskleidė ir įamžino foto nuotraukoje. Skrydis turėjo ne vien pažintinį, bet taip pat labai kilnų bei socialiai jautrų tikslą: per vaizdų transliacijas surinkti paramą vaikų vėžio tyrimų ligoninei.

Lapkričiui besibaigiant Trispalvė iš JAV buvo pargabenta į tėvynę. Tinkamiausia vieta jai išskleisti pasirinktas Lietuvos etnokosmologijos muziejus, įsikūręs Molėtų rajone greta Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos. O juk astronomai savo stebėjimų bazę šioje vaizdingoje vietovėje, Labanoro girios pakraštyje, toli nuo miesto šviesų pradėjo įsirenginėti 1969 metais. Koks įdomus sutapimas, kad nuo tų pačių metų skaičiuojama ir žmonijos kosminė epocha: ji prasidėjo amerikiečių erdvėlaivio „Apolo-11“ skrydžiu į Mėnulį. Juk tada buvo žengtas pirmasis žmogaus žingsnis į kitą planetą, visą pasaulį sukrėtęs įvykis. O išskleista Mėnulyje Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava reiškė ir tai, kad ši šalis yra pasaulio mokslo bei technologinių inovacijų lyderis.

Toji lyderystė labai prisidėjo prie reikšmingiausių pokyčių pasaulyje XX amžiaus pabaigoje. Kaip kortų namelis subyrėjo Blogio imperija, įsivėlusi į beviltiškas ginklavimosi varžybas. 1988 m. spalio 7 d. vėl suplevėsavo Trispalvė ant Gedimino pilies bokšto. Lietuvio širdžiai vėliava – jaudinantis ištikimybės tautai ir jos valstybei simbolis. O ir pats žodis kilęs iš prosenoviško tikėjimo, kad išskleidus vėliavas į kovą už tėvynės laisvę įsijungia ir protėvių vėlės. Vėliava simboliškai jungia kartą po kartos į tautos istorijos tėkmę, įprasmina valstybingumo siekius.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, mūsų tautinę vėliavą, pritvirtintą prie ledkirčio, aukščiausiame Žemės planetos taške, vadinamame Everesto, Džomolungmos ar Sagarmathos vardais, iškėlė alpinistas Vladas Vitkauskas. Buvo pirmasis lietuvis, 1993-ųjų m. gegužės 10 d. užkopęs į šį stingdančio šalčio, ledo ir uraganinio vėjo, 8848,86 m. aukščio Didįjį kalną. Savo žygdarbį šaunuolis tęsė ir toliau, iškeldamas tą pačią Lietuvos vėliavą visų planetos žemynų aukščiausiuose viršukalnėse. Šis žygis per pasaulį nešė gerąją žinią apie nepriklausomybę atgavusią Lietuvą, įsijungiančią į laisvojo pasaulio valstybių sandraugą. Nuo tada radosi ir tradicija prie Lietuvos švietimo įstaigų iškelti valstybės vėliavą.

O už gražius pasiekimus ugdant tautiškumą ir puoselėjant istorinę atmintį, mokykla gali gauti dovanų – Trispalvę, plevėsavusią Gedimino pilies bokšte. Alpinisto susitikimai su moksleiviais ir studentais paskatino ne vieną jaunuolį keliauti į kalnus. O kalnai ne tik grūdina dvasią ir kūną, bet ugdo ir gamtos didybės bei grožio pajautą… Žinotina, kad net gūdžiu sovietmečiu Pamyro, Tian Šanio kalnų žemėlapiuose atsirado viršukalnės lietuviškais vardais: Žalgiris, Čiurlionis, Donelaitis, Lietuva… O šiandien lietuviški vardai žymi ne vienos planetos paviršiaus darinius. Neseniai Vyčiu įvardinta žvaigždė, o jos palydovas – Taika, esantys už pusantro tūkstantmečio šviesmečių. Tai gražaus ir vaisingo tarptautinio mokslininkų bendradarbiavimo ženklai.

Etnokosmologijos muziejuje vykstančiose ekskursijose kalbama tiek apie praeities lietuvių tautos įnašą į Visatos pažinimą, tiek ir apie mūsų kartos mokslininkų bei inžinierių darbus kosmonautikos baruose. Džiugu, kad esminiuose NASA projektuose taip pat esama žymaus mūsų tautiečių, Amerikos piliečių indėlio. Lietuvos vėliavos pagerbimo šventėje taręs žodį Jo Ekselencija Amerikos ambasadorius Robertas S. Gilchristas pasveikino „Ikvėpimo4“ misijos organizatorius ir Lietuvoje veikiančios kompanijos „Shift4“ padalinio vadovą Tadą Vizgirdą už tokį gražų sumanymą, parodantį, kad stiprūs mūsų valstybių dvišaliai santykiai dabar išsiplėtė ir į kosmosą.

Kosmose skridusi vėliava išskleista muziejaus stikliniame apžvalgos elipsoide, primenančiame kosminį laivą. Bokštų jis iškeltas nuo kalvos į 40 metrų aukštį. Trispalvė įmontuota į erdvėlaivio „Dragon“ siluetą, o greta – skrydžio dalyvių nuotraukos ir kiti misijos suvenyrai.

Rytoj – gruodžio 6-oji, Kalėdų senelio šv. Mikalojaus vardadienis. Viena iš kalėdinių dovana šeimai galėtų būti apsilankymas šiame unikaliame muziejuje…

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt