Kultūra

2021.12.06 11:35

Dėl vieno svarbiausių Šiaulių pastatų nenutyla ginčai – norėtų čia ir menų studentus rengti, ir santuokas registruoti

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.06 11:35

Jau kelerius metus nesutariama dėl vieno vertingiausių Šiaulių pastatų – Zubovų rūmų likimo. Vilniaus universitetui panaikinus Menų fakultetą, statinys – tuščias. Aukštoji mokykla dengia statinio priežiūros išlaidas, tačiau istorinių rūmų perleisti miesto reikmėms neskuba.

Zubovų rūmuose dar matyti paskutiniųjų šeimininkų menininkų pėdsakai. Apsaugai ir šildymui Vilniaus universiteto Šiaulių akademija per metus išleidžia 15 tūkstančių eurų. Tačiau pastato atsisakyti neskuba.

Zubovų rūmų likimas: Šiaulių universitetas istorinių rūmų perleisti miesto reikmėms neskuba

„Norėtųsi tikėti, kad atsigaus miestas ir čia vis dėlto dar kada nors bus kažkas, kas būtų susiję su meno studijomis. Tai norėtume išlaikyti jeigu taip, bet nežinome, ar ta galimybė būtų šiandien arba per artimiausius 5 metus. Nes menų studijų mes nebeplanuojame“, – kalbėjo VU Šiaulių akademijos direktorė Renata Bilbokaitė.

Šiaulių savivaldybė norėtų šį kultūros paveldo objektą perimti. Neseniai sutvarkytos Zubovų rūmų prieigos. Suskaičiuota, kad pastato renovacijai reikėtų 5 milijonų.

„Kažkaip reikia susitarti protingai ir rasti būdą, kad šitas pastatas tarnautų viešajam interesui. Labai tikiu, kad taip bus. Mes jau šitą pastatą esam įsitraukę į 21–27 lenteles, ieškosim europinio finansavimo, kad sutvarkytume“, – aiškino Šaulių miesto meras Artūras Visockas.

Jei rūmai būtų perduoti miestui, svarstoma, kad čia galėtų registruoti santuokas. Kultūros bendruomenė mano, kad pastatas turėtų tarnauti meno ir švietimo poreikiams.

„Ir Zubovai pageidavo, kad būtų kultūrai ir švietimui šis jų gražus pastatas skirtas. Tai tas pastatas ir turėtų tęsti tą tradiciją meninių rezidencijų, kūrybinių sąjungų, edukacinių programų, laisvalaikio kūrybinio“, – kalbėjo menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

„Tai yra reprezentacija, tai yra kultūra, tai yra prestižo reikalas, tai galų gale susitapatintų šiek tiek ir su miesto Rotušės funkcija, ko Šiauliai neturi – Rotušės“, – savo nuomonę išsakė ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

Po miesto katedros Zubovų rūmai yra antras pagal svarbą Šiaulių pastatas. Ar statinį perleisti savivaldybei, galbūt kitąmet spręs Vilniaus universiteto taryba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt