Kultūra

2021.12.04 14:05

Kazlaus laidoje – litvakiškos kilmės šaknų garsus muzikas Pavelas Koganas apie benziną kraujyje ir sielos būseną

LRT.lt2021.12.04 14:05

Muzikinė uola – taip galima apibūdinti Pavelą Koganą – garsų dirigentą, smuiko virtuozą, simfoninių orkestrų vadovą.

Vienas autoritetingiausių nūdienos klasikinės muzikos propaguotojų, o jei reikia ir gynėjų: „Stengiuosi išnaudoti visas įmanomas galimybes apginti ir išlaikyti garbingas tradicijas“, – sako jis.

Išaugęs pasaulinio garso grandų muzikų šeimoje – tėvas Leonidas Koganas vienas žymiausių visų laikų smuiko legendų bei motina Jelizaveta Gilels, smuikininkė ir pedagogė – jau nuo pat mažumės savo kelią susiejo su muzika: „Kitokių minčių nėnebuvo“, – prisimena maestro.

Anksti pasiekęs profesionalumo aukštumų, gimęs muzikai pasišventusių tėvų aplinkoje – visa tai suformavo požiūrį į muzikinį meną kaip į šventovę, kurioje dvasingumas aukščiau už merkantilišką pasaulį.

Tėvo autoritetas, kuris buvo muzikos ambasadorius be kompromisų: „Tikras didis menininkas keičiasi ir auga iki paskutinio savo atodūsio scenoje“,– tokias tėviškas nuostatas perėmė ir Pavelas Koganas.

Jau nuo dešimties metų savarankiškai ėmęsis studijuoti partitūras tvirtai žengė prie dirigento pulto. „Būti dirigentu – tai sielos būsena, tai aistra“, –įsitikinęs maestro.

Pavelo Kogano muzikinėje dinastijoje skamba tokios pavardės, kaip Gilelsai, Oistrachai – tai XX amžiaus muzikinis aukso lobynas – jį garbingai papildo ir mūsų pašnekovas.

Beje, jo litvakiškos kilmės šaknys bei nuopelnai pasaulinei muzikinei kultūrai patvirtinti Lietuvos pilietybe.

Apie šeimos muzikinės dinastijos svorį, tėvo Leonido Kogano bei motinos – Jelizavetos Gilels pasaulinius laurus ir ką reiškia būti Koganų bei Gilelsų įpėdiniu, kabėjimą ant šviestuvų koncertuose ir dirigento atsakomybę laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ pirmoje pokalbio dalyje gruodžio 4 d. 18.30 per LRT PLIUS.

Antroje dalyje apie penktąjį punktą, kuris toli nuo muzikinių terminų, benziną savyje, aistrą automobiliams ir koks dirigentas reikalingas mums visiems laidoje ,,Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus” gruodžio 11 d. 18.30 per LRT PLIUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt