Kultūra

2021.12.03 23:45

Klausytojams draugiški eksperimentai – „Menų spaustuvėje“ koncertuos ansamblis „Synaesthesis“

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.03 23:45

Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ ruošiasi baigiamajam metų koncertui. Po įtemptų, premjerų gausių metų, šeštadienį kolektyvas pristatys du projektus, kurtus su artimiausiais kūrybos bičiuliais, ir perteikiančius kolektyvo siekį eksperimentuoti su muzikos forma.

„Why Does This Appear?“ – kompozitoriaus Dominyko Digimo kūrinys. Tiksliau – nebylus muzikinis filmas, kurtas kartu su režisieriumi Kristijonu Dirse.

„Mūsų vienas iš tikslų buvo labai glaudžiai surišti ir muziką, ir vaizdo medžiagą. Kad tai nebūtų muzika filmui arba vaizdo klipas muzikai“, – pabrėžia kompozitorius D. Digimas.

Todėl muzikiniame filme, nagrinėjančiame žmogaus atminties temą, muzika ir vaizdas – lygiaverčiai dėmenys. Ir nors šio kūrinio premjera įvyko prieš metus, dėl apimties, reikalingo techninio pasirengimo, ansamblis „Synaesthesis“ šeštadienį jį gyvai atliks tik antrą kartą.

Panorama. PSO skelbia mirčių nuo omikron atmainos iki šiol neužfiksavusi, tačiau perspėja, kad reikėtų ruoštis įvairiems scenarijams

„Kodėl yra svarbu, kad ansamblis grotų kartu su gyva medžiaga, su filmu, dėl to, kad ansamblis ne tik atlieka muziką, bet ir sudalyvavo kaip aktoriai šitame visame filmavime. Matome tuos pačius žmones tarsi praeities laike ir matome juos dabartyje“, – aiškina D. Digimas.

Kompozitorius D. Digimas – vienas ansamblio įkūrėjų. Todėl, anot kolektyvo vadovės, koncerte skambėsiantys projektai svarbūs ne tik savo raiškos forma, bet ir dėl žmonių, su kuriais dirbama.

„Labai svarbu tai, kad metų galą baigiame su kompozitoriais-bendraminčiais, todėl ir Dominykas, bet ir Agnė Matulevičiūtė, kuri nuo metų pradžios prie mūsų prilipo kaip tokia bendramintė. Dėl to norisi šitame projekte, tokiame metų galo, su ja būti scenoje“, – sako ansamblio vadovė Marta Finkelštein.

M. Finkelštein kartu su Agne Matulevičiūte atliks anksčiau dar nepristatytą projektą, plečiantį fortepijono rečitalio ribas – „White Keys, Black Keys, Inside Out“.

„Vos ne improvizacija, ką aš žadėjau niekada gyvenime nedaryt, bet taip atsitiko, kad darysiu. Žodžiu, toliau eksperimentuojam, eksperimentuojam, eksperimentuojam“, – pasakoja ansamblio vadovė.

Anot M. Finkelštein, toks „Synaesthesio“ siekis – pristatyti publikai kuo įvairesnius sumanymus.

„Bet visada duoti raktą, kuriuo jie gali atsirakinti. Bet šįkart ypatingai norisi pasakyti, kad tai tokia šiuolaikinė muzika, kurią mes mėgstam klausyti patys. Ji negąsdinanti ir ne kažkokia beprotiškai eksperimentiška, bet tokia maloni ausiai, graži akiai“, – pabrėžia M. Finkelštein.

Šeštadienį „Menų spaustuvėje“ skambėsiantys kūriniai, anot ansamblio narių, puikūs to pavyzdžiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt