Kultūra

2021.12.03 16:14

Pirmąjį žiemos savaitgalį grįžta naujas „Žiemojimo su opera“ sezonas

LRT.lt2021.12.03 16:14

Šį sekmadienį, gruodžio 5 d., LRT PLIUS pradeda naują „Žiemojimo su opera“ sezoną. Visus tris žiemos mėnesius žiūrovų laukia 14 operų spektaklių iš garsiausių pasaulio scenų, o kiekvieną spektaklį lydės speciali diskusija, kurioje įvairių sričių ekspertai aptars kompozitoriaus gyvenimą, operos sukūrimo aplinkybes ir konkretaus pastatymo ypatybes.

Šiais metais bus proga išvysti tokių kompozitorių, kaip Claudio Monteverdi, Phillipo Glasso, Richardo Wagnerio, Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi, George`o Gershwino, George`o Friedricho Handelio, Alban Bergas, Jean-Philippe Rameau, Leoš Janaček, Antonio Vivaldi, Georges Bizet ir Ludwigo van Beethoveno operas. Visas operas po pasirodymo televizijos eteryje bus galima 30 d. žiūrėti LRT mediatekoje.

„Šiame „Žiemojimo su opera“ sezone norime akcentuoti į pasaulio scenas vis garsiau grįžtančias barokines operas: pristatysime italų C. Monteverdi ir A. Vivaldi, prancūzo J. Ph. Rameau, vokiečio G. F. Handelio kūrinius. Skirsime dėmesio ir Lietuvoje vis dar per mažai žinomoms 20 a. operoms – Ph. Glasso „Echnatonui“, A. Bergo „Vocekui“, L. Janačeko „Laputei gudruolei“ ir, žinoma, naujausiam Niujorko „Metropolitan Opera“ pastatymui – G. Gershwino „Porgiui ir Besei“, – teigia LRT Kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

„Pernai akcentavome operos spektaklius, kuriuose pagrindinius vaidmenis atliko lietuvių solistai. Šiemet taip pat pristatysime keletą operų su lietuvišku akcentu – Vidą Miknevičiūtę bus galima išvysti pernai Berlyne Calixto Bieito režisuotame R. Wagnerio „Lohengrine“, o Kostą Smoriginą – režisieriaus Barry`io Kosky`io Londono karališkajame „Covent Garden“ teatre pastatytoje G. Bizet „Karmen“, – sako ji.

„Žiemojimo su opera“ spektakliai bus rodomi sekmadienio vakarais per LRT PLIUS nuo gruodžio 5 d. iki vasario 27 d. Prieš kiekvieną spektaklį žiūrovų lauks pusvalandžio diskusijos, kuriose operų kontekstus praplės įvairių sričių ekspertai – dailininkė ir menotyrininkė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, pianistas Petras Geniušas, publicistas Donatas Puslys, medicinos istorikas Aistis Žalnora, teatro režisierius Gintaras Varnas, filosofė Nerija Putinaitė, vertėja Genovaitė Dručkutė, politologas Linas Kojala, solistė Ieva Prudnikovaitė ir kt. Diskusijas moderuos muzikologė Jūratė Katinaitė ir LRT KLASIKOS vadovas Julijus Grickevičius. LRT KLASIKOS eteryje „Žiemojimo su opera“ projektą toliau lydės speciali rubrika „Arijos dekonstrukcija“.

„Opera turi stulbinamą atsinaujinimo geną! Kai jau atrodo, kad ji merdi, vos vegetuoja, nebepajėgdama atsiliepti į jaunosios kartos lūkesčius, ji kaskart ištraukia netikėtą kozirį... Pastarąjį dešimtmetį į ją įsitraukė talentingiausi pasaulio režisieriai. Kaip manote, kodėl? Todėl, kad opera savo netikroviškumu ir iliuzine prigimtimi yra pats tikriausias teatras. „Žiemojimas su opera“ pristato talentingiausius menininkus ir juos įkvėpusius šedevrus nuo 17 iki 20 a.“, – teigia muzikologė ir viena iš diskusijų moderatorių Jūratė Katinaitė.

Projektas „Žiemojimas su opera“ LRT organizuojamas jau trečius metus. Prasidėjęs nuo gyvų radijo transliacijų ir radijo diskusijų viešosiose Lietuvos bibliotekose 2019 m., 2020 m. persikėlė į televizijos eterį ir sulaukė tikrai didelio dėmesio. Bent trumpai vieną iš rodytų operų matė 15,7 proc. Lietuvos gyventojų, t. y. 421 000 žiūrovų. Tikimasi, kad dar gausesnė 2021 m. „Žiemojimo su opera“ programa iš svarbiausių pasaulio teatrų ir festivalių, pristatanti talentingiausius šiandienos režisierius, solistus ir kolektyvus, pritrauks dar daugiau kokybiško turinio išsiilgusių žiūrovų visoje Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt