Kultūra

2021.11.30 23:35

„Big Pharma“ performanse Bumšteinas dėmesį sutelkė į šiandienos vaistų vartojimo rituališkumą

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.30 23:35

Juozo Miltinio dramos teatre – Arturo Bumšteino performansas „Big Farma“. Teatro scenoje skambės aktorių atliekami antidepresantų instrukcijos tekstai. Juos garso kompozicijomis papildantis režisierius sako norėjęs koncentruoti dėmesį į šiandienos vaistų vartojimo rituališkumą.

Bene kiekvienuose namuose galima rasti bent vieną vaistų pakuotę, o joje – vartojimo instrukciją, kuri, matyt, kaip ir internetinės sutartys, retai perskaitomos iki galo. Šį kartą teatre šio suglamžyto lapelio tekstas suskamba kitaip. Kompozitorius ir režisierius Arturas Bumšteinas sako, jog šiai premjerai jį įkvėpė perskaitytas antidepresantų informacinis lapelis.

Panorama. Brangsta ir dujos ir elektra – už pastarąją mokėsime dešimtadaliu brangiau, už dujas – trečdaliu

„Kaip ir vienas iš tikslų šito spektaklio – grąžinti mediciną į rituališkumą. Kad medicina būtų ne tik kažkokios cheminės formulės pritaikymas savo organizmui, tas gijimo procesas būtų susijęs ne tik su aklu vaistų vartojimu, bet su kažkokiu sąmoningesniu požiūriu“, – aiškina kompozitorius, režisierius A. Bumšteinas.

Pasak režisieriaus, šis performansas lyg hipnozės seansas, įsiskverbia į žiūrovo sąmonę ir kompozicijas paverčia emociškai paveikias. Aktoriai sako, kad jiems dar nėra tekę taip įsigilinti į vaistų vartojimo instrukciją.

„Pirmą kartą man tokia patirtis, aš prieš tai iš tikrųjų nebuvau skaitęs nė karto, tai būdavo tiesiog kiek vartot vaistų, kokiu dažnumu ir panašiai. Bet kad taip konkrečiai visą – su šalutiniais poveikiais, ką svarbu žinoti prieš vartojant – šito niekada neskaičiau. Tokia patirtis pirma“, – sako aktorius Giedrius Arlauskas.

„Naudojam viską, įvairius garsus, kuriuos žmogus skleidžia. Tai labai įdomu leisti sau tai daryti, išbandyti ir suprasti, kad ta informacija suskamba visai kitaip, ne taip formaliai, kai tu skaitei namie išsigandęs“, – tikina aktorė Ieva Labanauskaitė.

A. Bumšteinas sako, jog kurį laiką domisi medicina, yra sukaupęs nemažai garsinių įrašų, kuriuose įdainuojami vaistų informacijos lapelių tekstai. Pasak režisieriaus, šį spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre galima žiūrėti kaip eksperimentinę operą.

„Man įdomu, kaip žmogus dainuoja savo vaistus, ypač lotynų kalba, kuri turi tokias liturgines asociacijas. Man atrodo tada žmogus įtraukia visą savo kūną“, – įsitikinęs A. Bumšteinas.

A. Bumšteino premjera „Big Pharma“ Juozo Miltinio dramos teatre gruodžio 3 ir 4 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt