Kultūra

2021.12.03 12:41

Dar kartą nukeliama Moksleivių dainų šventė: priežastis – pandemijos padiktuoti ribojimai

Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Pakeliui su klasika“ , LRT.lt2021.12.03 12:41

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia, kad kitais metais planuota Lietuvos moksleivių dainų šventė įvyks dar po ketverių metų – 2026-aisiais. Šventės organizatoriai tvirtina, kad viena to priežasčių – dėl pandemijos kolektyvų negalėjimas repetuoti ir tinkamai parengti programų. Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) direktorius Saulius Liausa LRT KLASIKAI sako, kad, nepaisant ne pirmo Moksleivių dainų šventės nukėlimo, tradicinės Dainų šventės šimtmetis tikrai įvyks.

ŠMSM kancleris Julius Lukošius sako, kad Moksleivių dainų šventė kelis kartus jau buvo nukelta, tačiau tikina, jog dainų švenčių vakuumo iki pat 2026-ųjų tikrai nebus.


„Dar vienus metus suteikti tuščių vilčių ir apgaudinėti bendruomenę tiesiog atrodė nesąžininga. Jeigu mes sakome, kad kitais metais tokia tipinė, kaip kad mes suprantame, Moksleivių dainų šventė neįvyks, tai tuomet 2024-aisiais bus Lietuvos dainų šventė. Tad įterpti Moksleivių dainų šventę tarp 2023-iųjų ir 2024-ųjų atrodytų nelogiška, – savo ŠMSM kancleris. – Natūraliai į tą ciklą žiūrint, taip ir išeina, kad jeigu 2022 metais tradicinės mokinių ir moksleivių dainų šventės nebus, tai tuomet natūralus laikas vėl jai įvykti, panašu, bus 2026 metais.“

Priežastys, dėl ko Moksleivių dainų šventė ir vėl nukeliama, anot J. Lukošiaus, yra nulemtos koronaviruso pandemijos sukelto karantino. „Tos priežastys užprogramuotos dar anksčiau, kai dėl pandemijos atsirado ribojimų kolektyvams ir jie negalėjo tinkamai bei kokybiškai ruoštis Moksleivių dainų šventei. Mes, susirinkę į dainų švenčių nacionalinę komisiją, išgirdome bendruomenės balsą, kuris ir sakė: „Mes negalėjome gerai pasiruošti.“ Tad galbūt susikoncentruokime į ateities dainų šventes, į Lietuvos dainų šventę ir labiau galvokime apie tinkamą pasiruošimą 2024 metams“, – sako pašnekovas.

Anot ŠMSM kanclerio, nebus taip, kad kolektyvai neturėtų ką veikti visą šį laiką. Pasak jo, regioninės dainų šventės turėtų vykti, į jų repertuarus turėtų būti įtrauktos ir dainų šventėms skirtos dainos. „Tie kolektyvai galės pasirodyti regioninėse šventėse ir ten palaikyti nacionalinėms šventėms ugdytą formą“, – sako J. Lukošius.

Kanclerio žodžiams pritaria LNKC direktorius S. Liausa. Anot jo, kolektyvai, nevykstant dainų šventėms, tikrai nesnaus – ruošis regioninėms bei didžiajai Dainų šventei 2024-aisiais. Pasak jo, Moksleivių dainų šventės nukėlimas Lietuvos dainų šventei įtakos neturės, mat būtent tais metais švęsime šios ilgametės tradicijos šimtąsias metines.

„Ne, tikrai Moksleivių dainų šventės nukėlimai niekaip negalės turėti įtakos 2024-ųjų Lietuvos dainų šventei, nes tais metais mūsų šalis švęs Dainų šventės šimtmetį. Bus šimtas metų nuo pirmos Dainų šventės ir suplanuota didelė mūsų visos Lietuvos Dainų šventė. Jai iš tiesų ruošiamasi“, – tikina LNKC direktorius S. Liausa.

ŠMSM kancleris taip pat informuoja, kad pačioje komisijoje buvo išreikštas lūkestis, kad jei jau nebus rengiamos tradicinės dainų šventės, tai joms skirtus pinigus būtų galima išleisti investuojant į kolektyvus. „Į jų instrumentų atnaujinimą. Taip pat į kolektyvų tautinių kostiumų atnaujinimą, – teigia ŠMSM kancleris. – Būtent tam dabar ir ieškome galimybių.“

Paklaustas, kokia dainų šventės situacija Latvijoje, J. Lukošius tikina, kad kaimynai yra pasirinkę kurti filmą apie dainų šventes šioje šalyje. „Lietuvoje idėją kurti filmą buvo pasiūlę Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos atstovai, tačiau iš komisijos narių išgirdome, kad jie tokį būdą laiko ne tokiu vertingu, palyginti su investicijomis į kolektyvų pasirengimą“, – tikina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius.

Viso pokalbio su pašnekovais klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt