Kultūra

2021.11.29 17:23

Veryga apie rasizmu kaltinamą baletą „Spragtukas“: jei paskaitytų liaudies pasakas, perrašyti visas reikėtų

LRT.lt2021.11.29 17:23

Lapkričio 27 dieną paaiškėjo, kad vietoje „Spragtuko“ Berlyne šį sezoną bus rodomas „Don Kichotas“. „Spragtukas“ atšaukiamas dėl kai kurių neva „nepolitkorektiškų epizodų“, praneša klasikinės muzikos naujienų puslapis „slippedisc.com“. Tokiu sprendimu imta stebėtis socialiniuose tinkluose.

Pastarasis „Spragtuko“ pastatymas Berlyne – tai Mariuso Petipa klasikinio baleto rekonstrukcija, o šio premjera įvyko 1892 metų gruodžio 18 d. Marijos teatre Sankt Peterburge. 2013-aisiais jį Berlyne pastatė rusų choreografai Vasilijus Medvedevas ir Jurijus Burlaka. Jis buvo vienas populiariausių teatro spektaklių.

2015 metais buvo atsisakyta vaikų dažymo juodu grimu. Žiūrovai tai palaikė „blackface“ – grimu, imituojančiu juodaodžių išvaizdą, dažnai – karikatūriškai. Berlyno valstybinio baleto meno vadovo pareigas einanti Christiane Theobald teigė, kad V. Medvedevas ir J. Burlaka labai nenoriai sutiko su pakeitimais, nes taip nutolstama nuo originalios koncepcijos.

Ch. Theobald neketina spektaklio apskritai atsisakyti, bet kada būtent „Spragtukas“ grįš į sceną, ji nepatikslino. Jai nepriimtini pasirodė tokie epizodai, kaip: Kinų šokio atlikėjai juda mažais smulkiais žingsneliais, Arabų šokyje dalyvauja moterys iš haremo, solistė nugrimuota tamsiai rudai. Anot jos, šias scenas reikia arba pašalinti, arba sumoderninti, nes jos atspindi kultūrinius stereotipus.

Lapkričio 29 dieną Šešėlinės vyriausybės sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rašė savo feisbuko paskyroje: „Kažin kas būtų, jei priėmę tokius sprendimus dėl spektaklio atšaukimo paskaitytų savo liaudies pasakas. Spėju, perrašyti visas reikėtų...“

A. Veryga ironizavo: „O tas Don Kichotas kažin ar nėra persmelktas kokiais nors pvz. „atgyvenusiais lyčių stereotipais“. Ir kodėl ten kokia tai Dulsinėja, o ne kokia nors žmoga Dulsina? O ir iš viso, ar tai nėra koks nors pasityčiojimas iš psichinę negalią turinčių žmonių, kuriems vaidenasi?“

„Jaučiu, kad labai įdomūs laikai mūsų laukia...“ – apibendrino jis.

„Spragtukas“ – dviejų dalių baletas, pastatytas pagal E. T. A. Hofmano pasaką „Spragtukas ir pelių karalius“. Muziką baletui sukūrė kompozitorius Piotras Čaikovskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt