Kultūra

2016.11.25 17:47

Londono muziejus „Tate Modern“ paaugo dešimčia aukštų

LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2016.11.25 17:47

Londone atidarytas naujasis „Tate Modern“ muziejaus pastatas, praplėtęs ekspozicijų erdves net 60 proc. Šį pastatą projektavo garsi šveicarų architektų kompanija „Herzog & de Meuron“.

Persukta, iškraipyta piramidė – tai naujasis „Tate Modern“ galerijos pastatas Londone, išdygęs tarp stiklinių dangoraižių ir prabangių gyvenamųjų pastatų.

Jis išsiskiria tvarkingai sudėliotų 300 tūkst. plytų sienomis, primenančiomis anksčiau šioje vietoje stovėjusią elektrinę. Šveicarų architektų kompanija „Herzog & de Meuron” prieš 20 metų šį pastatą pavertė muziejumi, o dabar jį dar labiau praplėtė.

„Buvo aišku, kad ši vieta bus apstatyta stikliniais komercinės paskirties daugiaaukščiais. Mums atrodė labai svarbu, kad šis pastatas primintų čia buvusią elektrinę, todėl iš plytų sumūrytos sienos mums pasirodė priimtiniausia medžiaga. Bet mums, kaip architektams, tai buvo greičiau kelionė, dialogas, procesas, o ne vienos idėjos realizavimas, kai nupaišei brėžinį ir viskas baigta“, – aiškina „Herzog & de Meuron“ vyresnysis partneris Ascanas Mergenthaleris.

Iš pradžių architektai eksperimentavo su plieno ir stiklo konstrukcijomis, bet vėliau vis dėlto pasirinko plytas, nes jos pasirodė esančios ne tik elegantiškesnės, bet ir gerokai pigesnės. Galerijos pastatas kainavo per 300 mln. eurų, tačiau dabar „Tate Modern“ galerija turi papildomus dešimt aukštų. Pusę šio ploto užims tradicinio meno galerijos, likusi dalis bus skirta performansams, nes šios rūšies menas tampa vis populiaresnis.

AFP/Scanpix nuotr.

Šiam tikslui architektai pertvarkė erdvę, kurioje buvo kuro rezervuarai.

„Menininkams patinka neįprastos erdvės. Gal čia ir nėra geriausia vieta tokiam darbui, bet turint omenyje tai, kad menininkai mėgsta apleistus pramoninius pastatus, mes specialiai jokios apdailos nedarėme. Tokios betoninės sienos parankios eksperimentuoti. Viršuje esančios gražiai sutvarkytos erdvės labiau tinka parodoms“, – sako šiuolaikinio meno ir performansų kuratorė Catherine Wood.

Galerijos direktorė Frensis Moris mano, kad sėkmę atnešė glaudus bendradarbiavimas su architektais. Ji įsivaizdavo šviesos nutviekstas erdves, kurios tarsi kviestų meno gerbėjus atrasti ir susipažinti su šia galerija.

„Herzog & de Meuron“ architektai sulaukė tarptautinio pripažinimo už jų projektuotų pastatų funkcionalumą ir estetiką. Tarp jų darbų – ir prekybos centras su perforuoto plieno pertvaromis Miunchene, naujasis Bazelio parodų centras, plieninį paukščio lizdą primenantis olimpinis stadionas Pekine ir šviečiantis Miuncheno „Allianz“ arenos fasadas. Šį garbingą sąrašą dabar papildys ir „Tate Modern“ piramidė Londone.

Laidos „Euromaxx“ reportaže kviečiame virtualiai aplankyti „Tate Modern“ muziejų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.