Kultūra

2021.11.26 08:46

„Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ laimėjo pagrindinį tarptautinio kino festivalio prizą

papildyta 15.33
LRT.lt2021.11.26 08:46

Vienas didžiausių ir įtakingiausių dokumentinių filmų festivalių IDFA geriausio filmo apdovanojimą tarptautinėje kategorijoje skyrė Sergejaus Loznicos dokumentiniam filmui „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“, pranešama idfa.nl.

„Visuose amato lygmenyse nugalėjęs filmas yra didžiulis laimėjimas, kuris visapusiškai ištiria vieno žmogaus, vienos tautos ir vieno istorinio momento vaidmenį vis dar besiskleidžiančioje pasaulinės kovos už laisvę ir apsisprendimo istorijoje“, – pranešė žiuri.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ IDFA festivalyje iš viso pelnė net du apdovanojimus. Už geriausią montažą buvo apdovanotas ir filmo montuotojas Danielius Kokanauskis, šį kartą dirbęs su 1000 valandų archyvinės medžiagos.


Režisierius S. Loznica festivalyje pelnė ir specialų IDFA žiuri prizą už ankstesnį savo filmą „Babi Yar. Context“.

„IDFA festivalyje turėti režisieriaus S. Loznicos filmus mums visada yra didžiulis laimėjimas. Todėl be galo džiaugiuosi, kad būtent S. Loznica šiemet gavo iš mūsų visus šiuos apdovanojimus ir pagrindinį festivalio prizą. Galiu drąsiai sakyti, kad jo filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ – tai išskirtinis vieno didžiausių mūsų laikų kino kūrėjų filmas apie unikalų lietuvių tautos istorijos momentą, kuris visiems laikams liks įamžintas kino istorijoje“, – sako IDFA meno vadovas Orwa Nyrabia.

Svarbiausiame ir didžiausiame dokumentikos festivalyje pasaulyje, atsiimdamas pagrindinį apdovanojimą, režisierius S. Loznica neslėpė susijaudinimo, nes tai, anot jo, svarbus įvykis ne tik jam, bet ir lietuvių tautai, kurios istoriją jis pasakoja savo dokumentinėje kino juostoje.

„Kita vertus, aš manau, kad šis filmas, kuris pasakoja apie lietuvių tautos duotą laisvės pamoką pasauliui, svarbus ne tik Lietuvai, ne tik buvusioms Sovietų Sąjungos šalims, Rytų Europai ar tik Europai. Jis svarbus visam pasauliui, kaip priminimas, kad drąsa yra svarbiausias ginklas net mažos tautos rankose, pajėgus sugriauti blogio imperiją“, – sako režisierius S. Loznica.

Anot režisieriaus, dabar, kai dar vis egzistuoja autoritariniai režimai, kai pavienės tautos dar vis tebekovoja su diktatoriais – šis filmas yra ypatingai aktualus.

„Tai prasmingas filmas. Dėl to ypatingai džiaugiamės, kad jis sulaukė pasaulinio dėmesio. Kad lietuvių tautos kelio į laisvę istorija, kurią taip meistriškai dekonstruoja režisierius S. Loznica, padedamas vieno iš nepriklausomybės judėjimo pradininkų – profesoriaus Vytauto Landsbergio jau yra išgirsta Vakaruose“, – sako filmo prodiuserė Uljana Kim.

Filme Lietuvos istoriją nuo pirmų Sąjūdžio mitingų iki Rusijos karių išvedimo 1993-iaisiais padeda atskleisti ne tik V. Landsbergio pasakojimas, bet ir iki šiol nematyti archyviniai kadrai.

Kino juostą pirmieji pamatė Amsterdamo dokumentinio kino festivalio IDFA žiūrovai, o Lietuvos žiūrovams ją planuojama pristatyti sausį.

Filmą prodiusavo „Studio Uljana Kim“ (Lietuva) kartu su „Atoms&Void“ (Olandija).

Filmo gamybą finansavo: Lietuvos kino centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Current Time TV, Prahos pilietinė visuomenė, AB Linas Agro Group.

Plačiau apie filmą skaitykite čia:

Apie filmą ir apdovanojimą radijo laidoje „Pakeliui su klasika“ plačiau pasakoja prodiuserė Uljana Kim.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt