Kultūra

2016.11.21 15:22

Šiauliuose – kelių šimtų metų senumo sakralinių dirbinių paroda

Šiaulių  „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje atidaryta paroda „Gailestingumo keliu: šventieji mene“. Joje eksponuojami XVIII-XIX a. paveikslai, procesijų altorėliai bei po restauravimo į muziejų grįžęs nežinomo autoriaus paveikslas.

Parodoje eksponuojami paveikslai iš Aušros muziejaus ir Lietuvos dailės muziejaus rinkinių. Juose nutapyti šventųjų Pranciškaus, Ksavero, Valentino, Kazimiero, Elžbietos Vengrės, Antano Paduviečio, Vincento Pauliečio atvaizdai ir jų istorijos. Pirmą kartą eksponuojamas ir po restauravimo grįžęs įspūdingo dydžio ant metalo tapytas paveikslas „Jėzus kviečia vaikus pas save“.

„Autoriaus mes nežinome, tik žinome, kad kažkada šis paveikslas priklausė Žagarės bažnyčiai. O laikotarpis, kada jis buvo nutapytas, kol kas tik spėlionės. Tiriamajame periode bandysime įžvelgti gilesnes jo savybes“, – pasakoja Šiaulių „Aušros“ muziejaus vyr. specialistė Regina Tamašiūnaitė.

Kita dalis eksponatų – procesijų altorėliai. Jie priskiriami prie vertingiausių Lietuvos sakralinės dailės kūrinių. Nuo XVII amžiaus jie – neatsiejama bažnytinių iškilmių dalis. Be Kristaus ir Švč. Mergelės Marijos atvaizdų juose pasitaiko ir šventųjų paveikslų. Iš Žemaitijos parapijų atkeliavę altorėliai jungia tapybą, apvaliąją ir reljefinę  skulptūrą, dekoratyvinę drožybą bei atspindi įvairių stilių kaitą.

„Šiaulių ir Telšių vyskupijose yra nešiojamieji altorėliai, kurie pakankamai įdomūs ir unikalūs bei susiję su šventaisiais ir gailestingumo tema. Jie įdomūs ir manome, kad visuomenė turėtų pamatyti juos muziejuje. Taigi dalis ir skolinta, tiesiog atsivežta iš bažnyčių“, – sako Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza. 

Paroda skirta besibaigiantiems popiežiaus Pranciškaus paskelbtiems gailestingumo metams. Ji Chaimo Frenkelio viloje veiks iki kitų metų vasario.