Kultūra

2021.11.25 16:24

Pasaulyje garsi menininkų komanda ant Vilniaus devynaukščio tapo freską apie klimato kaitą

LRT.lt2021.11.25 16:24

Kiekvienas esame atsakingas už prastėjančią vandenynų ekosistemą ir neigiamą poveikį klimatui – tai vilniečiams primena ir prisidėti prie poveikio mažinimo kviečia garsi Ispanijos menininkų komanda „Boa Mistura“, rašoma „Our fish“ pranešime žiniasklaidai.

Ispanų kuriama apie 300 kvadratinių metrų freska „Vandenynų širdies plakimas“ netrukus papuoš visą devynaukščio, esančio Sausio 13-osios g. 7, sieną ir bus matoma iš toli važiuojant Laisvės prospektu.

Šios freskos, kurios herojai – žuvys ir kiti vandenyno gyventojai, sumanytoja yra tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Our Fish“. Ji siekia Vilniaus gyventojus, svečius ir aukščiausio lygio sprendimus priimančius žmones pakviesti skirti dėmesio vandenynų ir kitų vandens telkinių apsaugai.

„Pasirinkome Vilnių kaip geriausią vietą freskai, nes tai gimtasis už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą atsakingo Europos Komisijos nario Virginijaus Sinkevičiaus miestas. Remiame jo ypatingos svarbos misiją atkurti gerą Europos jūrų būklę. Jo uždavinys – atstatyti sveiką žuvų populiacijos lygį ir jūrų ekosistemą – padės užtikrinti ne tik tai, kad vandenynai ir toliau teiktų mums visiems planetoje būtiną deguonies ir maisto kiekį, bet ir tai, kad jie apsaugotų nuo baisiausių klimato krizės padarinių“, – sako programos „Our Fish“ vadovė Rebecca Hubbard.

Jos teigimu, Europos Komisija ruošia veiksmų planą, skirtą žuvininkystės išteklių ir jūrų ekosistemų išsaugojimui. „Labai svarbu, kad šiame plane būtų numatyti būdai sumažinti niokojantį pernelyg intensyvios žvejybos poveikį jūrų gyvūnijai ir sustiprinti vandenynų gebėjimą kaupti anglies dvideginį. Perėjimas nuo žalingo dugninio tralavimo prie tvarios žvejybos yra gyvybiškai svarbus, jis naudingas ir mūsų pakrančių bendruomenėms“, – tvirtina R. Hubbard.

Freską tapys keturi „Boa Mistura“ komandos nariai. Šių menininkų darbai, daugiausia – didžiuliai spalvoti piešiniai ant pastatų ar gatvių, mirga Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV, Meksikoje, Kolumbijoje, Brazilijoje, Pietų Afrikoje, Kinijoje ir kitose šalyse.

„Siekėme Vilniuje sukurti simbolį, rodantį supratimą apie būtiną vandenynų apsaugą ir priežiūrą. Tai – širdis, sudaryta iš įvairių jūrų gyvybės rūšių. Ji mums primena, kad kiekvienas širdies dūžis yra kilęs iš jūros dugno, todėl saugoti ir rūpintis jūrų biologine įvairove yra gyvybiškai svarbu“, – sako „Boa Mistura“ kūrėjai.

Freskos apačioje bus nutapytas užrašas „Save the oceans to save the climate“ („Išsaugokime vandenynus, kad išsaugotume klimatą“). Devynaukštis Sausio 13-osios gatvėje pasirinktas dėl strateginės vietos – gero matomumo dideliam gyventojų ir turistų srautui. Netoliese yra judrus prospektas, parduotuvės, „Sodra“, poliklinika. Darbus „Boa Mistura“ komanda planuoja baigti per artimiausias dvi savaites.

Pasak projekto organizatorių, dauguma namo gyventojų buvo sužavėti planuojamu projektu ir entuziastingai jį palaiko.

Apie „Our Fish“:

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Our Fish“ dirba siekdama sustabdyti per intensyvius žuvininkystės mastus pasaulyje ir atstatyti sveiką vandenynų ekosistemą. Bendradarbiaudama su kitomis organizacijomis bei specialistais ir remdamasi tvirtais įrodymais, ji ragina nutraukti perteklinę žvejybą, nes tai yra svarbus ir svarbus veiksmas sprendžiant biologinės įvairovės ir klimato krizę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt