Kultūra

2021.11.25 14:58

Signatarų namuose – istorinis fortepijonas, kuriuo grojo vienos garsiausių Lietuvos šeimų

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.25 14:58

Nacionalinio muziejaus Signatarų namai trečiadienį pristatė naują eksponatą – dovanotą istorinį fortepijoną, kurį nuo pagaminimo 1938-aisiais turėjo garsios Lietuvos šeimos.

Pianistas Andrius Vasiliauskas skambina kompozitoriaus Algimanto Bražinsko sonatą. Ją atlieka A. Bražinsko fortepijonu, kuris nuo šiol priklausys Signatarų namams. A. Bražinskas fortepijoną įsigijo 1963-aisiais ir būtent prie šio instrumento per 56 metu sukūrė visus savo kūrinius.

Naujas eksponatas Signatarų namuose – garsių Lietuvos šeimų turėtas istorinis fortepijonas

Po kompozitoriaus mirties pernai, jo žmona Alvyda Bražinskienė nusprendė instrumentą padovanoti, kad jis būtų naudojamas pagal paskirtį, kad juo būtų grojama, ir taip pratęsti jo istoriją.

„Mūsų nei vaikai, nei anūkai taip profesionaliai negroja ir išėjo tokia dilema – parduoti jį arba pasilikti sau. Parduoti labai gaila, tada jį prarandi visam laikui, jei vežti kažkur ir pastatyti kaip baldą, turbūt nesąžininga tai ir mano vyro atžvilgiu, jis norėjo, kad juo grotų, jis didžiavosi juo. Kai atėjau į šitą salę, man ji nuostabi pasirodė ir šiam instrumentui dieviška vieta“, – LRT TELEVIZIJAI teigia A. Bražinskienė.

A. Bražinskienė pasakoja, vyras visuomet žinojęs, kad Vokietijoje 1938-aisiais pagamintas fortepijonas buvo nupirktas signataro Mykolo Biržiškos vardu, kurį jis pirko dukrai Onai, kuri buvo pianistė, Vilniaus muzikos mokyklos mokytojai. Biržiškoms 1944-aisiais pasitraukus į Vokietiją instrumentas liko Lietuvoje.

Po Antrojo pasaulinio karo iki 1963-ųjų fortepijonas priklausė akademikui Kostui Korsakui. Iš jo A. Bražinskas jį ir įsigijo ir grojo pusę amžiaus, iki pat mirties. Pasak Signatarų namų muziejininkės Sandros Germanavičiūtės, šis eksponatas, padovanotas Signatarų namams, papildo gausiausią namų Biržiškų fondą.

„Biržiškos fondas pasipildė dar vienu išskirtiniu eksponatu. Jis kalba ne tik apie Biržiškos šeimą, jis kalba ir apie Lietuvos muzikos istoriją, apie Lietuvos kompozitorių A. Bražinską. Sujungia asmenybes, istoriją per muziką. Tai jis dar vertingesnis“, – tikina muziejininkė.

Trečiadienio vakarą fortepijonas pristatytas klausytojams ir ateityje jo išskirtino garso bus galima pasiklausyti Signatarų namuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt