Kultūra

2021.11.24 23:48

Prasideda Jono Meko filmų retrospektyva: nuo žymiausių iki retai rodomų ir įvertintų filmų

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.24 23:48

Vilniuje, kino centre „Skalvija“ prasideda filmų programa „24 užrašai per sekundę. Jonas Mekas ir jo aplinka". Programoje – plati J. Meko filmų panorama, papildanti Nacionalinėje dailės galerijoje atidarytą parodą „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“.

Kino juosta „Voldenas (dienoraščiai, užrašai, eskizai)“ ketvirtadienį „Skalvijos“ kino centre Vilniuje pradės kelionę po avangardinio kino kūrėjo J. Meko vaizdo dienoraščius.

„J. Meko figūra mūsuose labiausiai žinoma kaip poeto, kino kūrėjo, ir, be abejo, jis avangardinėje kino kultūroje reikšmingas tuo, kad buvo tikrai svarbus dienoraštinio kino žanro vystytojas, plėtotojas. Labai svarbi figūra kaip kūrėjas. Tačiau ne mažiau svarbus yra J. Meko indėlis į tai, ką mes vadiname avangardinio kino kultūros infrastruktūros kūrimu. Tai yra J. Mekas kaip institucijų statytojas, administratorius, kuratorius, kritikas“, – pasakoja programos kuratorė, meno istorikė Inesa Brašiškė.

Jono Meko 100-mečiui artėjant – filmų retrospektyva „Skalvijos“ kino teatre

Kino programą kuratoriai I. Brašiškė ir Lukas Brašiškis suskirstė į kelias temines grupes. Jomis siekė perteikti kuo platesnį žvilgsnį į J. Meką kaip kūrėją, jo aplinką. Todėl programoje žiūrovui jau ir gerai pažįstami J. Meko filmai, kanoniniai dienoraštinio kino pavyzdžiai, tiek paties J. Meko, tiek kitų kino kūrėjų žvilgsnis į Niujorko avangardinio meno sceną, kurios neatsiejama dalis J. Mekas buvo.

Vienas rečiau rodomų J. Meko filmų, įtrauktų į šią kino programą, – „Daboklė“. Kuratorės teigimu, ši juosta viena politiškiausių ir kartu – neįprasčiausia J. Meko stilistikai.

„Tai 1964 m. J. Meko nufilmuotas filmas, kuris 1964-aisiais Venecijos festivalyje buvo apdovanotas kaip geriausias dokumentinis filmas, nors tai, ką matome ekrane, nėra visiška dokumentika, tai yra... Jonas Mekas tame filme užfiksavo paskutinį avangardinio eksperimentinės teatro trupės „The Living Theatre“ pasirodymą ir tas pasirodymas buvo pakartotas būtent Jono Meko kamerai“, – aiškina I. Brašiškė.

Vienas pagrindinių programos kuratorių tikslų filmus rodyti originaliu – 16 milimetrų juostos – formatu. Tad nemažą dalį programos žiūrovai originaliu formatu ir išvys.

Tačiau ne visi J. Meko darbai, įtraukti į šią kino programą, filmuoti juosta. Vienas tokių – 2004-aisiais sukurtas „Laiškas iš Grynpointo“. J. Mekas yra sakęs, kad prireikė 15 metų, kol įvaldė savo pirmąją skaitmeninę – „Sony“ – kamerą, kurią įsigijo 1987-aisiais. Būtent „Laišką iš Grynpointo“ vadina pirmuoju tikru savo videofilmu.

J. Meko filmų programa, pristatoma „Skalvijoje“, papildo Nacionalinėje dailės galerijoje veikiančią parodą „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“ bei yra įžan

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt