Kultūra

2021.11.24 16:28

Nakties ir dienos kalba – tapytojų Chvičijos ir Augustaitytės parodoje „Ką matai?“

LRT.lt2021.11.24 16:28

Vilniaus meno erdvėje „GODÒ galerija“ pristatoma menininkių dueto – sutemų tapytojos Lenos Chvičijos ir grynosios tapybos tradicijas tęsiančios Jurgos Augustaitytės – tapybos paroda „Ką matai?“. Savo darbais autorės tarpusavyje tarsi mezga dialogą – abi jos nagrinėja tas pačias temas, tačiau tai daro pasitelkdamos savitą kūrybinę kalbą, rašoma galerijos pranešime žiniasklaidai.

Dvi skirtingos kalbos, dvi interpretacijos, du matymai, naktis ir diena. Paroda galerijoje vyks iki gruodžio 12 d.

Sekdamas Lenos Chvičijos paveikslų mėlynas erdves sutinki netikėtus blyksnius, sklindančios šviesos jausmą. Autorės kūryba kalba apie sutemų paslaptingumą ir miesto gyvenimo transformaciją naktyje.

„Mėgstu klaidžioti po tamsų miestą ir neskubėdama žvilgčioti pro apšviestų patalpų langus-ekranus: galima įžvelgti bent jau lubų aukštį, interjero fragmentus, gyventojų figūras ar šešėlius. Kartais balkonuose ar atviruose languose siluetai su cigaretėmis ar akiniais rankose teisinasi ar ginčijasi, kartais siluetai pasižymi ypatingu taktiliškumu, leidžiančiu įsivaizduoti šių užuominų raidą“, – pasakoja autorė.

Didelio formato drobėse šaltais atspalviais konstruojama gilios mėlynos spalvos erdvė. Iš pradžių žvilgsnį patraukia griežta ir stabili paveikslo konstrukcija, o tuomet kūriniai įtraukia subtiliu šviesos žaismu. Šviesa sklaido mėlynos vėsą, staiga uždega stogą ar atplėšia dangaus lopinėlį. Tai tvirta ir pasitikinti sutemų kelio žinovės tapyba.

L. Chvičija nuosekliai tapo ir nuo 2008-ųjų kasmet rengia personalines parodas Lietuvoje ir užsienyje: Nyderlanduose, Lenkijoje, Serbijoje, Bulgarijoje, Moldovoje, Belgijoje ir kt.

2020 m. autorė Vilniaus dailės akademijoje įgijo Molbertinės tapybos restauravimo magistro laipsnį, 2004 m. Vilniaus pedagoginiame universitete - Dailės didaktikos magristro laipsnį. 2002 m. VPU baigė Dailės ir technologijų bakalauro studijas.

Parodos bendraautorė Jurga Augustaitytė mokėsi J. Vienožinskio dailės mokykloje, o istorinio lūžio momentu - 1990-1996 m. – studijavo Vilniaus dailės akademijoje, kur baigė tapybos specialybę. Jai teko mokytis pas ryškiausius to meto tapytojus–„žvaigždes“: Kostą Dereškevičių, Vladą Karatajų, Kęstutį Zapkų, Mindaugą Skudutį, Leopoldą Surgailį, Joną Gasiūną, Arvydą Šaltenį.

Egzistuoja toks teiginys, kad kiekvienas dailininkas visą savo gyvenimą kuria vieną paveikslą. Kita plačiai paplitusi mintis, – kad šis paveikslas yra kūrėjo autoportretas. Tad menininko darbo vaisiai – daugybė skirtingomis formomis sukurtų autoportretų, pasakojančių istorijas apie jį patį.

Labai dažnai J. Augustaitytės darbuose matomos simbolinės mizanscenos, kuriose perskaitoma gera piešimo mokykla, akivaizdžiai pastebimas „grynosios tapybos tradicijos“ tęstinumas, originalus tapytojos pasaulio matymas, įtaigiai kuriama atmosfera, paliekanti erdvės netikėčiausioms žiūrovo interpretacijoms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt