Kultūra

2021.11.24 17:15

Kuratorius kviečia į lingvistinėms hierarchijoms iššūkį metančią parodą

LRT.lt2021.11.24 17:15

Rupert maloniai kviečia į baigiamąją alternatyvios edukacijos programos parodą „Sunkus centras“, kuri lapkričio 26-29 dienomis, veiks galerijoje „Tech Arts“, Vaidilutės g. 79, Vilnius (Parodos atidarymas vyks lapkričio 25 dieną 19:00), rašoma Rupert pranešime žiniasklaidai.

Pastaruosius šešis mėnesius devyni jau devintosios Rupert alternatyvios edukacijos programos dalyviai kartu mokėsi, dalinosi ir dirbo. Siejami bendro siekio ištirti įtraukiančią magijos ir ritualų temą, dalyviai atrado savitus būdus judėti alternatyvaus mokymosi erdvėje. Suprasdami, kad neįmanoma visų darbų ir procesų sutalpinti vienoje konceptualioje sistemoje, parodoje siūloma trumpai, bet atidžiai pažvelgti į šių procesų rezultatus.

Anot Rupert kuratoriaus Tautvydo Urbelio: „Programos metu magija ir ritualai atsiskleidė kaip istorinių nuorodų ir įvairių šiuolaikinių praktikų variacijų tinklas. Ši tema susiejo skirtingus laikiškumus, mąstymo, jautimo ir buvimo pasaulyje būdus. Ji tapo įrankiu sušvelninti reikalavimą, kad tam tikri dalykai būtų daromi „teisingai“ arba atsidurtų „teisingame diskurse“.“, pridurdamas, jog: „Buvo nuolat tolstama ir vėl artėjama tai prie griežtos teorijos, tai prie žaismingų eksperimentų. Pusiausvyrą institucinei struktūrai teikė spontaniškumas ir netikėti atradimai.“

Baigiamosios parodos pavadinimas „Sunkus centras“, gimęs vienos savarankiškai dalyvių suorganizuotos sesijos metu, atspindi programos atmosferą – galbūt ne jos esmę, tačiau tam tikrą jausmą, laikišką akimirkos pojūtį. Ironiškas iš pradžių visai kitokiame kontekste ištartos paprastos frazės sutaurinimas paverčiant ją parodos pavadinimu – tai šelmiškas maištas prieš lingvistines hierarchijas. Mesti iššūkį hierarchijoms pasitelkiant sąmojį ir smalsumą – neatsiejama alternatyvios edukacijos dalis.

Ši paroda veikia ir kaip magiškas krištolo rutulys, leidžiantis lankytojams pažvelgti į praeitį ir ateitį. Menininkų Emmos Bang (Danija), Lino Gabrielaičio (Lietuva), Valerie Tee Lee (Pietų Korėja, Belgija), Austėjos Masliukaitės (Lietuva), Julie Marie Mønsted (Danija), George`o Finlay Ramsay (Škotija), Virginios Russolo (Italija, Graikija), Aistės Marijos Stankevičiūtės (Lietuva) ir Bea Xu (Jungtinė Karalystė) kūriniai – tai mokymosi proceso rezultatai.

Kai kurie darbai jau įgijo galutinę formą, kiti vis dar tapsmo procese. Kaip tikras krištolo rutulys, „Sunkus centras“ parodys ateitį. Praėjus penkioms pristatymo dienoms Vilniuje, alternatyvios edukacijos programos dalyviai keliaus į Oslą (Norvegija) dalyvauti antrojoje parodos dalyje Podium galerijoje. Taigi lankantis parodoje Vilniuje bus galima žvilgterėti ir į susijusį renginį Osle. Tačiau, kaip ir kiekviena susietoji patirtis, renginiai Vilniuje ir Osle nėra tikslios vienas kito kopijos. Keliaudami tarp dviejų miestų, kūriniai keis padėtį erdvėje, o kai kurie – net ir formą.

Parodą lydės ekskursijos: lapkričio 27, 16:00 su Þórhildur Tinna Sigurðardóttir (anglų kalba), lapkričio 28 d. 16:00 su Tautvydas Urbelis (lietuvių kalba).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt